Архів

Друк

Обережно, лютують морози!

Тривала дія на організм людини низьких температур може призвести до обмороження кінцівок.

Враховуючи значне зниження температури повітря, яке спостерігається останнім часом, не зайвим буде нагадати рекомендації як уникнути обмороження та що робити, якщо когось морози не помилували.

Велике значення в профілактиці обморожень відіграє дотримання теплового режиму тіла. Це значить, що необхідно одягати теплий одяг з натуральних матеріалів (шерсть, бавовна). Одягатися слід таким чином, щоб шари одягу (кілька легких кофт) не прилягали один до одного щільно, а залишали між собою повітряний простір, який відмінно утримує тепло. Верхній одяг повинен бути таким, що не промокає і не продувається. Взуватися потрібно у не тісне і сухе взуття (також бажано з натуральної шкіри з хутром чи вовною). Можна використовувати теплі устілки і одягати вовняні шкарпетки на голу ногу, оскільки вони вбирають зайву вологу і тримають ноги в теплі.

Перед виходом на вулицю потрібно прикрити відкриті ділянки тіла, зокрема ніс і щоки, шарфом, а лоб - головним убором. Не забувайте вдягати рукавички. Для додаткового захисту шкіри обличчя варто користуватися живильними і захисними кремами

Бажано перед виходом на мороз з’їсти що-небудь калорійне. Білкова їжа забезпечує організм енергією, яка при низьких температурах йде на підтримку нормальної температури тіла. Рекомендується також споживати сезонні продукти, що містять вітаміни – квашену капусту, морс із шипшини тощо. Радимо уникати перевтоми, оскільки в цьому стані у людини всі обмінні процеси сповільнені, кровопостачання тканин обмежене і, відповідно, менше виробляється тепла. Але рухатися необхідно більше, щоб запобігти тривалому негативному впливу низьких температур на організм.

Не можна вживати спиртне. По-перше, під дією алкоголю людина втрачає чутливість до холоду. По-друге, він розширює судини на поверхні тіла, що призводить до швидших втрат тепла.А це заважає судинам оберігати від тепловтрат внутрішні органи. Крім того, алкоголь просто послаблює ваш власний контроль за ситуацією, що заважатиме вам вберегтися від ушкоджень у складних умовах. Нікотин також не найкращий помічник у боротьбі з холодом через свій згубний вплив на стінки судин.

Є кілька ступенів відмороження, тож треба знати, як їх розрізнити, щоб якомога результативніше допомогти потерпілому.

Ознаками обмороження першого ступеня є блідість шкірного покриву і втрата чутливості. Через деякий час може спостерігатися припухлість і почервоніння ураженої ділянки. При другому ступені обмороження на шкірі утворюються пухирі, наповнені прозорою рідиною. Омертвіння шкіри і поява пухирів наповнених кров'ю, свідчить про третю стадію відмороження. Тривала дія холоду, що спричинила не тільки незворотні зміни шкіри, але й ураження м'яких тканин, свідчить про четвертий ступінь обмороження.

Метою надання першої допомоги при ураженні холодом є відновлення кровообігу на уражених ділянках тіла і виключення подальшого впливу несприятливих умов (морозу, холодного вітру). Потерпілого, насамперед, необхідно перемістити в тепле приміщення і звільнити обморожену ділянку від одягу (снігу, льоду).

Ні в якому разі при обмороженні не можна розтирати шкіру потерпілого снігом: судини дуже крихкі і при терті снігом можуть легко пошкодитися, що ускладнить ураження. Більше того, подряпини - додатковий фактор для інфікування. Не можна також тримати відморожені кінцівки в гарячій воді, біля відкритого вогню, батареї, обігрівача: чутливість таких уражених тканин знижена і можливий випадок додаткового ураження шкіри.

Пошкоджену ділянку при відмороженні першого ступеня слід добре протерти спиртом, розтерти сухою, бажано вовняною, тканиною до появи легкого почервоніння шкіри і відновлення чутливості. Після проведення зазначених маніпуляцій рекомендується змазати уражену ділянку шкіри жиром або аналогічною за властивостями маззю. У разі появи на обмороженій поверхні шкіри пухирів, необхідно їх обробити дезінфікуючими засобами і забинтувати стерильним матеріалом.

Самого постраждалого слід зігріти, напоїти гарячим напоєм (чай, кава, молоко), накрити ковдрою і забезпечити спокій.

Отже, щоб уникнути обмороження, ретельно дотримуйтеся приведених рекомендацій. У випадках обморожень ІІ-IV ступенів викликайте швидку медичну допомогу або негайно звертайтеся до лікаря!

ПРЕС-ЦЕНТР ГУОЗ ОДА
Поділіться з друзями:   

Останні новини