Архів

Друк

Полтавські медики розповіли про стан захворюваності на туберкульоз в області

Білими ромашками – символом чистих легенів – було прикрашено стіл, за яким зібралися медики разом з журналістами в конференц-залі Департаменту охорони здоров’я під час брифінгу «Туберкульоз сьогодні: факти та перспективи».

Таким чином вони долучилися до Всеукраїнського флеш-мобу «Квітни, а не хворій!», приуроченого до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом – 24 березня.

Мета цього дня – привернути увагу до масштабів такого соціально небезпечного захворювання як туберкульоз, способів його профілактики та лікування. Це є дуже актуальним, адже за даними соціологічних опитувань лише 28% українців знають, що в нашій країні лютує епідемія туберкульозу.

Про це свідчить сумна статистика: по Україні показник захворюваності на туберкульоз складає 63,9 випадків на 100 тисяч населення. У Полтавській області цей показник – 65 випадків на 100 тисяч населення. Хоча у порівнянні з минулим роком захворюваність та смертність на Полтавщині знизилась на 6%, а по Україні – на 5%. Проте, існує актуальне проблематичне питання, яке потребує вирішення.

«Це збільшення кількості хворих з мультирезистентною формою туберкульозу, з розширеною відчутністю, поєднаною патологією туберкульоз/ВІЛ. Такі випадки потребують більш дороговартісного та довгострокового лікування. Якщо пацієнтів з початковою формою можна вилікувати за 6 місяців, то хворі з більш тяжкими формами потребують лікування до 20-ти місяців, з них 8 місяців – інтенсивний курс лікування та 12 місяців – в амбулаторних умовах. Позитивним є те, застосування нових методів дозволило нам зменшити термін перебування пацієнтів на стаціонарному лікуванні. Забезпечення хворих медикаментами здійснюється за кошти держави та Глобального фонду», – зазначив головний лікар Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру Володимир Печериця.

Окрім того, особлива увага приділяється хворим на паліативному лікуванні. На сьогоднішній день в області зареєстровано 122 хворих, які потребують паліативного лікування. В області триває реорганізація Веприцької обласної туберкульозної лікарні під повноцінну лікарню паліативного лікування з можливістю проведення адекватного знеболення для пацієнтів.

Володимир Печериця розповів про особливості лікування хворих в амбулаторних умовах, про науково доведений факт: якщо лікування хворого здійснювати в неналежних умовах, закритому приміщенні, що погано вентилюється, за відсутності виконання умов з інфекційного контролю, тобто на дому, то існує небезпека перезараження таких пацієнтів. Тому більш доцільним та дієвим є лікування в стаціонарних умовах. Бо бувають не поодинокі випадки, коли після шести місяців лікування у деяких пацієнтів повторно отримували позитивний на туберкульоз аналіз мокротиння.

З метою раннього виявлення мультирезистентного туберкульозу в області вже протягом декількох років застосовується молекулярно-генетична діагностика, яка може показати результат наявності збудника.

До речі, тепер не тільки фтизіатр, а й сімейний лікар може призначити дорослому пацієнтові здати аналіз мокротиння на вміст палички Коха. Перед цим лікар проводить скринінгове анкетування пацієнтів на наявність ознак хвороби для того, щоб направити пацієнта на необхідне обстеження. Це необхідно, якщо у людини протягом більше двох тижнів не проходить кашель, спостерігається безпричинна втрата ваги, тривале підвищення температури тіла, нічна пітливість, слабкість, втомлюваність, біль у грудній клітині, задишка, кровохаркання. Найбільш дієвим, звичайно, залишається щорічне проходження флюорографічного обстеження. За необхідності додатково проводиться рентгенологічне дослідження.

Можливість поширити участь лікарів сімейної медицини у веденні хворих на туберкульоз допоможе реформування первинної ланки надання медичної допомоги. Це також дозволить покращувати доступ до лікування захворювання для пацієнтів, а також вплинути на проблему пізньої діагностики та відривів від лікування, що існує сьогодні.

Головний фтизіатр ДОЗ Володимир Печериця нагадав, що туберкульоз – інфекційне захворювання, якому понад тисяча років. На нього хворіють незалежно від статі, віку, національної приналежності та соціального становища. Зараження може відбуватися під час спілкування з людиною, яка має відкриту форму захворювання, при вдиханні мікобактерій туберкульозу з дрібними краплями мокроти та слини, через пил та предмети вжитку (посуд, постіль, папери) хворої людини. Найчастіше захворювання розвивається при недостатньому та неповноцінному харчуванні, поганих житлових умовах, виснажливій праці, зниженому імунітеті, тривалому стресі та депресії.

Медики, які працюють у протитуберкульозних закладах особливо наражаються на небезпеку самим захворіти на туберкульоз. Які саме засоби індивідуального захисту вони застосовують Володимир Георгійович продемонстрував на собі, одягнувши одноразовий респіратор. Вони бувають двох видів: з синьої стрічкою – для працівників протитуберкульозних закладів, які спілкуються з хворими, та з червоною – для працівників клініко-діагностичних лабораторій під час роботи з біологічним матеріалом.

Він пояснив, що захисні маски на лікарів одягати наразі заборонено, лише пацієнти мають це робити. Лікар показав як можна перевірити дальність польоту інфекції за допомогою запаленої свічки, яку людина у масці не може задути навіть на дуже близькій відстані. Тому для тих, хто знаходиться поряд з хворими у захисній масці такий захист буде мати найбільший ефект.

Саме тому пацієнти обов’язково носять захисні маски, а медичні працівники – респіратори. Присутні на брифінгу мали змогу побачити й інші засоби захисту органів дихання та прибори для діагностики.

Про особливості перебігу туберкульозу у дітей розповіла Надія Петріщєва – завідувач дитячим відділенням Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру.

За її словами, дитяча захворюваність на Полтавщині збільшилась удвічі, проте залишається однією з найнижчих по Україні. У 2016 році в області було виявлено 14 дітей та підлітків, хворих на туберкульоз, в 2017-му – 22.

Туберкульоз у дітей є віддзеркаленням цієї хвороби у дорослих. Діти – найбільш уразлива група населення через ще несформований у них імунітет, наявність вроджених патологій, відсутність щеплень. Звісно, найчастіше хворіють діти з соціально незахищених родин, де хворі батьки. Так, у минулому році виявлено семеро хворих дітей із сімей, де є хворі на туберкульоз родичі.

У дітей своєчасно виявити захворювання на туберкульоз можна за допомогою туберкулінової діагностики (проби Манту).

А основою профілактики туберкульозу на сьогоднішній день є вакцина БЦЖ. На основі «Національного календаря профілактичних щеплень» щеплення роблять за відсутності протипоказань в пологовому будинку, в перші дні життя дитини. Ревакцинацію проводять при негативній реакції Манту і за відсутності протипоказань, в 7-14 років.

Про те, як медикам у веденні хворих на туберкульоз допомагають активісти благодійної організації «Світло надії» повідомила радник виконавчого директора організації Надія Тимошенко. По-перше, говорить пані Надія, вони працюють над подолання міфів, які подеколи виникають у хворих щодо побічних дій від лікування, переконують вчасно його розпочати, щоденно доставляють необхідні препарати в зручні для цих пацієнтів місця. Бо ж самостійно медичним працівникам таку роботу організувати складно. Таким чином, соціальний працівник має змогу контролювати прийом препаратів, бо хворі приймають ліки у його присутності. З 2014 року й донині медико-соціальним супроводом охоплено 814 пацієнтів. Ефективність лікування чутливого туберкульозу на супроводі становить 84%, мультирезистентного – 83%. Цифри говорять самі за себе.

Туберкульоз – не вирок. Це хвороба, яка успішно виліковується – підвели риску фахівці. Та ще раз нагадали, що необхідно звертатися за медичною допомогою на ранніх етапах, коли тільки виникла підозра на наявність цієї хвороби. А якщо вже захворів, то дуже важливо правильно виконувати рекомендації лікаря. А щоб уникнути хвороби, важливо вести здоровий спосіб життя: регулярно відпочивати, бути фізично активним, відмовитися від тютюнопаління та зловживання алкоголем, повноцінно харчуватися, регулярно провітрювати приміщення та організувати режим праці та відпочинку.

Поділіться з друзями:   

Останні новини