Архів

Друк

Діти нормально розвиваються, якщо достатньо сплять

Дитині вкрай шкідливо постійно недосипати призначені години.

Інакше недосипи можуть швидко призвести до синдрому хронічної перевтоми і різного роду розладів нервової системи, аж до неврозів. Про важливість сну для дитини розповіла Вікторія Гура, в.о. завідуючої денним стаціонаром соматичного профілю Кременчуцької дитячої міської лікарні.

Сон – одна з найважливіших складових компонентів режиму дня дитини. Навіщо ж дитині потрібен сон? Перш за все, щоб уникнути перевтоми, щоб активно розвивався мозок, відбувався ріст тіла та відпочинок всіх органів і систем. Крім того, повноцінний сон покращує настрій дитини, апетит і його інтелектуальний рівень.

–  Якщо діти погано сплять, від цього страждають і вони самі, і оточуючі їх дорослі. Організація дитячого сну – це організація здорового сну всіх членів сім'ї. На відміну від дорослого, організм дитини активно росте і розвивається. Відомо, що процес росту залежить від взаємодії декількох гормонів. Головний серед них виробляється в гіпофізі. Протягом дня гормон росту захований, зате вночі, в той час як діти сплять, в крові міститься найбільша кількість гормону. Недостатня кількість сну в дитячому віці може спричинити за собою відставання в рості і уповільнення фізичного розвитку, – пояснює Вікторія Анатоліївна. – Ученими з різних країн було доведено, що ті діти, чия тривалість сну була обмежена, мали підвищені ризики проблем з слухняністю і поведінкою, у них виникала гіперактивність з синдромом дефіциту уваги.

Чому діти недосипають?

Середня добова потреба сну у дітей така

до 3-х місяців – 16-20 годин;

6 місяців – 14,5 годин;

12 місяців –  13,5 годин;

2 роки – 13 годин;

4 роки – 11,5 годин;

6 років – 9,5 годин;

12 років – 8,5 годин.

Найбільш часті причини дитячого безсоння:

1.Переедання або недоїдання.

2. Збудження активними іграми або казками на ніч.

3. Потреба уваги у дітей, мами яких працюють.

Якщо ви усунете хоча б одну з існуючих проблем, сон вашої дитини покращиться.

Головне питання не в тому, скільки всього спить дитина, а в тому, як саме і коли вона це робить.

Щоб сон малюка був глибоким, спокійним рекомендується:

• вкладати дитину в один і той же час;

• за декілька годин до сну перейти до більш спокійних ігор або читання. Не хвилювати дитину перед сном ні активними іграми, ні появою гостей, ні гучним обговоренням минулого дня. Гарним завершенням вечора буде прогулянка на свіжому повітрі, потім ванна, вечірнє годування та ритуал, який готує до швидкого засипання;

• провітрювати (у спальній кімнаті має бути прохолодно);

• вимкнути джерела гучного звуку і приглушіть світло (гучна музика, згідно з дослідженнями, не дає малюку глибоко заснути, а внаслідок неглибокого сну дитина не отримує необхідного відпочинку. Якщо сім'я живе в одній кімнаті, то це не повинно бути перешкодою для дотримання режиму. Можна і говорити один з одним, але не дуже голосно; можна включити радіо, телевізор, але не на повну потужність. Ці монотонні подразники навіть сприяють розвитку сонного гальмування).

Секрети комфортного сну для найменших

Дитячий матрац повинен бути рівним, пружним, точно відповідати розмірам ліжечка і щільно прилягати до її стінок, щоб голова, рука або нога малюка випадково не опинилися в цьому отворі.

Подушки немовлятам не підходять, але можна покласти під голову складену вчетверо пелюшку: вона буде вбирати вологу, якщо малюк спітніє або зригне.

Ставте ліжечко подалі від вікна і радіаторів опалення. Поруч з батареями малюк може перегрітися, адже комфортною для сну вважається температура 18-21 °С. Тому не забувайте провітрювати кімнату перед сном. Вікно – джерело світла, яке може будити малюка завчасно, а також протягів, які небезпечні застудами.

Щоб дитина краще спала вночі, потрібно дотримуватися певних принципів поведінки. Вчіться розпізнавати ознаки сонливості і укладайте дитину в ліжечко, як тільки їх помітите.

Але також варто пам'ятати, що і надлишок сну також не на користь дитині. Діти, які сплять надмірно довго, можуть бути млявими і непривітними, малоактивними і рухливими, частіше вередувати і хворіти. Тому важливо уважно стежити за тривалістю сну дітей. Головні умови для нормального сну у дитини – спокійна доброзичлива атмосфера у сім'ї і дотримання режиму.

Прес-центр ДОЗ ОДА
Теги:
Поділіться з друзями:   

Останні новини