Знайди пульс, якщо зможеш
Хвороба Такаясу – це системне, аутоімунне захворювання, яке характеризується запальним ураженням еластичної аорти та її основних гілок. Випадки синдрому виявляють повсюдно, але частіше у молодих азійських жінок. Співвідношення хворих чоловіків та жінок становить 1:8, а проявляється захворювання між 15-им та 30-им роками життя. Перший опис таких хворих зроблено японським лікарем Мікіто Такаясу. Інші лікарі однією з особливостей відзначили неможливість пропальпувати пульс на руках пацієнтів.
Запальний процес при хворобі Такаясу призводить до облітерації судин і уповільнення кровотоку або припинення його до органів. У патологічний процес можуть залучатись легенева артерія, підключична артерія, сонні артерії, клубові і стегнові артерії з виникненням відповідних симптомів. До теперішнього моменту причина цього захворювання не зовсім вивчена. У стінках великих судин виникає запалення. Виробляються антитіла до власних тканин, зокрема до тканин стінки артерій. Це призводить до утворення гранульом у судинах. При цьому ураження артерій всередині органів для хвороби Такаясу не характерно. Відзначено, що у хворих з аортоартеріїтом є ряд генів, що відповідають за успадкування схильності до даної патології. Можливий варіант перебігу хвороби за типом склеротичних змін. В цьому випадку відбувається ураження всіх шарів артерії.
Початок хвороби Такаясу, як правило гострий, з високою лихоманкою. Уражуються тільки головні гілки аорти. Виникає загальна слабкість, болі у м’язах, суглобах, зниження ваги, відсутність апетиту. При залученні в процес підключичних артерій страждають верхні кінцівки. Виникають міалгії, мерзлякуватість.
Коли уражується сонна артерія, то виникає мозкова симптоматика: мозкові інсульти, інфаркти мозку, слабоумство. При залученні легеневої артерії проявляється легенева гіпертензія. Ураження коронарних артерій призводить до ішемії міокарду. Оклюзія стегнових артерій проявляється переміжною кульгавістю.
Для діагностики необхідно провести ангіографічне і ультразвукове дослідження судин.
Лікування хвороби Такаясу має кілька завдань: знизити імунне запалення, боротьба з ішемією, лікування симптоматичної гіпертензії, серцевої недостатності, ниркової недостатності.
До хірургічного лікування вдаються при оклюзії сонних і коронарних артерій. Пошкоджені судини замінюють спеціальними протезами. Лікування хвороби Такаясу не призводить до повноцінного одужання.
Гостра ревматична гарячка дітлахів
Хвороба Кавасакі – рідке аутоімунне захворювання, що вражає артерії різного калібру. Виникає у дітей перших років життя. Проявляється лихоманкою, висипом на шкірі, кон'юктивітом, ураженням слизової рота, суглобів, аденопатією. У 2015 році хворобу виявляли уже в усьому світі, хоча найбільше число випадків зареєстрували в Японії.
На сьогоднішній день хвороба Кавасакі є однією з розповсюджених причин розвитку набутих серцевих хвороб у дитячому віці. Вона розвивається на фоні спадкової схильності та впливом вірусних або бактеріальних інфекцій.
Шкірні прояви синдрому Кавасакі характеризуються виникненням висипу у вигляді червоних, мілких плям дифузного характеру.
Ураження слизових оболонок у вигляді кон’юктивіту обох очей, тріщини на губах, малинове забарвлення язика. Спостерігається збільшення шийних груп лімфатичних вузлів.
Прояви хвороби з боку серцево-судинної системи у вигляді міокардиту: тахікардія, аритмія, серцева недостатність.
Суглобовий синдром проявляється типовими артритами, артралгіями великих та дрібних суглобів.
Диференційну діагностику хвороби Кавасакі проводять з деякими інфекційними хворобами. Лабораторна діагностика не дає специфічних ознак хвороби. У хворих спостерігається: анемія, лейкоцитоз, протеїнурія, лейкоцитурія, підвищення ШОЄ.
Лікування хвороби Кавасакі направлене на пригнічення запальних процесів у судинах (введенням імуноглобуліну), антикоагулянти для профілактики тромбоутворення.
Прогноз хвороби Кавасакі у більшості випадків сприятливий.
Міксома – доброякісна пухлина в серці
Міксома серця – це внутрішньопорожнинна пухлина серця, що характеризується доброякісним перебігом і ендокардіальним походженням. Міксома серця має округлу форму і прикріплюється до внутрішньої стінки за допомогою довгої «ніжки». Найчастіше пухлина утворюється у порожнині лівого передсердя. Праве передсердя і міжпередсердна перетинка уражуються значно рідше. При ехокардіоскопії вона має вигляд рухомого новоутворення з чіткими контурами. Так як дане новоутворення зустрічається рідко, етіопатогенез пухлини недостатньо вивчений, проте відомо, що проліферація і міксоматозна дегенерація розвивається з ендотелію. Міксома серця проявляється загальноклінічною картиною: слабкість, лихоманка, швидка втомлюваність, артралгії.
При відриві частини пухлинного субстрату з подальшим розповсюдженням його з током крові розвивається емболічний синдром. Обтурація мозкових артерій проявляється короткочасними втратами свідомості, з’являються транзиторні ішемічні атаки. Пухлинний ембол може утруднювати кровообіг передсердно-шлуночкового отвору і легеневого стовбура, з подальшим розвитком гемодинамічних розладів і дихальної недостатності, у вигляді наростаючої задишки, порушення ритму, периферичних набряків, сухого надсадного кашлю з домішками крові.
Патогномонічною ознакою міксоми в цій ситуації є значне поліпшення стану хворого у горизонтальному положенні тулуба і погіршення у вертикальному.
Найбільш інформативним і доступним методом візуалізації міксоми серця є ехокардіоскопія трансторакальним доступом, що дозволяє визначити локалізацію, розміри, форму новоутворення. Особливістю міксоми є її масивна васкуляризація, яку легко розпізнати при використанні дуплесного сканування серця.
Лікування міксоми серця полягає у її оперативному видаленні. Для усунення ранового дефекту проводять пластику висіченої ділянки перикарду.