Архів

Друк

Профілактика остеохондрозу хребта

Остеохондроз (від грецького «остеон» - кістка, «хондром» - хрящ ) хребта – це первинно дегенеративний процес, який розвивається у міжхребцевих дисках, представляє собою хрящеві прокладки між хребцями.

Кожен міжхребцевий диск складається з фіброзного кільця і драглистого ядра. Тому міжхребцеві диски є своєрідними амортизаторами, завдяки яким тиск на хребетний стовп розподіляється рівномірно.

При остеохондрозі зміни, в першу чергу, стосуються драглистого ядра: воно висихає і диск втрачає пружність. У результаті цього диск сплющується і витягується за межі хребців. Тіла останніх зближаються, що призводить до підвищення навантаження на міжхребцеві суглоби. Це призводить до розвитку інших захворювань: спондилоартрозу, деформуючого спондильозу тощо.

Зміни можуть відзначатися у всіх відділах хребта, та найчастіше – у хребцях поперекового і шийного відділів. І хоч зміни проявляються у будь-яких міжхребцевих дисках, переважно вони виникають у тих, на які припадає максимальне навантаження. У шийному відділі зміни частіше відбуваються у диску між 5 і 6 хребцями. При остеохондрозі шийного відділу хребта хвора людина при повороті голови відчуває хруст, тріск. Якщо не проводиться лікування, інтенсивність усіх цих явищ зростає, і людина часто відчуває біль у спині, скутість у руках.

Причини розвитку остеохондрозу хребта не достатньо зрозумілі. Без сумніву, має значення порушення обмінних процесів, які призводять до дегенеративних змін у хрящах і суглобах, етіологію яких не можна звести до одного фактору, оскільки процес, зазвичай, розвивається у середньому і похилому віці. Слід, напевно, вважати що має значення вікове зношення організму. За останні роки встановлена залежність між наявністю хронічних інфекційних процесів (ангіни, тонзиліту і т.п.) у виникнення остеохондрозу. Тому лікування у кожному випадку є строго індивідуальним.

Профілактичні заходи остеохондрозу хребта

Лікування головного болю при шийному остеохондрозі визначається тим синдромом, в основі якого лежить головний біль. У всіх випадках гострого головного болю необхідно забезпечити максимальний спокій шийного відділу хребта, не бажані надмірні рухи, особливо згинання і розгинання.

Рекомендується прийом препаратів, які розширюють судини, поліпшують серцевий і мозковий кровообіг . У період загострення хвороби лікування головного болю повинно здійснюватися тільки під контролем лікаря.

З метою профілактики вторинних явищ остеохондрозу розроблені спеціальні гімнастичні вправи. Їх виконання є одним із основних засобів попередження головного болю при шийному остеохондрозі.

Для проведення вправ не потрібно спеціальних умов, їх можна виконувати як вдома, так і на роботі. Достатньо активний режим та гімнастичні вправи для м’язів шиї і хребта є досить дієвими заходами попередження розвитку остеохондрозу та профілактики неврологічних ускладнень. Напевно, багатьом відомий такий вислів: «Людина молода, доки гнучкий її хребет». Тож давайте спробуємо уникнути цієї хвороби або призупинити процес, який розпочався. Починати потрібно з найпростіших вправ, при чому, форсувати їх виконання теж не варто. Якщо не буде запаморочення або іншого неприємного відчуття, то через тиждень-другий їх можна ускладнити. Якщо ви введете цей комплекс до своєї ранкової гімнастики, то розпочинайте кожну вправу з чотирьох поворотів, а до кінця тижня доведіть до восьми-десяти разів (вправи 1-5). Після цього можна підключити вправи з ускладненням, знову ж таки починаючи з чотирьох повторів (вправи 6-10).

Комплекс профілактичних вправ проти остеохондрозу

1. Стоячи або сидячи, поверніть голову, щоб торкнутися підборіддям правого плеча. Теж саме в ліву сторону.

2. Нахилить голову до правого плеча, торкаючись його вухом, потім – до лівого.

3. Нахиляючи голову вперед, торкніться підборіддям грудей. З цього положення поверніть голову вправо і вліво.

4. Максимально відкиньте голову назад, поверніть її вправо, вліво.

5. Покрутить головою за годинниковою стрілкою і проти неї, торкаючись підборіддям грудей, вухом – плеча.

6. Нахилить голову вперед, щоб підборіддя діставало до грудей, пальці рук схрестить на потилиці. Відхиляйте голову назад, намагаючись подолати опір рук.

7. Максимально відкиньте голову назад, підборіддя підтримуйте долонями. Нахиляйте голову, долаючи опір рук.

8. Покладіть долоні на скроні, нахиливши голову до правого плеча, одночасно долайте опір руки. Теж проробити в ліву сторону.

9. Поверніть голову так, щоб доторкнутися підборіддям до правого плеча. При опорі правої руки поверніть голову у звичайне положення. Теж – в іншу сторону.

10. Поверніть голову, як у попередній вправі. Зусиллям лівої руки, взявшись за підборіддя, поверніть голову в звичайне положення. Це ж саме проробіть правою рукою.

Всі ці вправи допоможуть вам активізувати весь організм і бути завжди у «формі».

Алла Сауткіна, лікар-невропатолог Кременчуцького обласного лікарсько-фізкультурного диспансеру,
відділення профілактики і медоглядів КМК «Лікарня Придніпровська»
Поділіться з друзями:   

Останні новини