Архів

Друк

Стан розвитку паліативної та хоспісної допомоги на Полтавщині

Життя невиліковно хворої чи літньої людини є так само цінне і неповторне, як і життя здорової людини, або життя кожного з нас.

Якщо ми не можемо вилікувати пацієнта, це не означає, що ми не можемо забезпечити йому найвищий доступний рівень якості життя, допомогти прожити і завершити земне життя гідно, без болю і страждань. Необхідно забезпечити доступність паліативного пацієнта і членів його сім’ї до ефективної паліативної і хоспісної допомоги незалежно від віку, місця проживання, достатків, політичних і релігійних переконань, як у закладі охорони здоров’я або установі соціального захисту, так і вдома.

Пацієнт має право одержати ефективне знеболення і полегшення важких симптомів захворювань, яке забезпечується застосуванням лікарських засобів, хірургічних, психологічних, психотерапевтичних, нетрадиційних та інших методів лікування. Паліативні пацієнти чи літні люди мають право одержати медичну допомогу, психологічний і духовний супровід, соціальну підтримку і послуги найвищої якості, тому фахівці і особи, які залучені до надання паліативної та хоспісної допомоги, повинні одержати відповідну підготовку, постійно підвищувати свій професійний рівень, застосовувати найсучасніші та найефективніші доступні методи і засоби лікування, надавати допомогу відповідно філософії паліативної та хоспісної допомоги та Етичних засад надання паліативної та хоспісної допомоги в Україні.

Надання паліативної та хоспісної допомоги в нашій області знаходиться під постійним контролем Департаменту охорони здоров’я. Розроблено План заходів Полтавської обласної державної адміністрації щодо розвитку паліативної та хоспісної допомоги на 2016-2020 роки.

Амбулаторну паліативну допомогу надають 35 Центрів первинної медико-санітарної допомоги та «Кабінет болю», який функціонує при Полтавському обласному клінічному онкологічному диспансері.

Стаціонарну допомогу пацієнти можуть отримати на 172 ліжках, які розгорнуті в лікувально-профілактичних закладах (з них 6 ліжок для ВІЛ-хворих; 25ліжок – для психічно хворих; 20 ліжок – для хворих на туберкульоз; 20 ліжок – для онко хворих; інші – для пацієнтів з неінфекційними захворюваннями).

Щоб допомога надавалась якісно постійно проводиться підготовка персоналу. Проведений навчальний тренінг з надання допомоги паліативним пацієнтам для сімейних лікарів, волонтерів, соціальних працівників, медичних сестер тренінговим центром Івано-франківського хоспісу. Полтавським базовим медичним коледжем проведені навчальні тренінги для працівників та волонтерів паліативного відділення Лохвицької та Миргородської центральних районних лікарень.

У поточному році для підготовки персоналу співробітниками кафедри паліативної та хоспісної медицини НМАПО ім. П. Л. Шупика були проведені виїзні цикли тематичного удосконалення «Організація та надання паліативної і хоспісної допомоги в амбулаторних та стаціонарних умовах» в м. Кременчуці, «Мультидисциплінарні аспекти надання паліативної допомоги в практиці лікаря загальної практики-сімейного лікаря» в м. Полтава.

Полтавським базовим медичним коледжем розроблено програми та проводяться курси по удосконаленню та спеціалізації по циклу «Паліативна та хоспісна допомога» для молодших медичних спеціалістів та волонтерів. Активно працюють волонтерські загони ВДНЗ «Українська медична стоматологічна академія», медичних коледжів та училищ.

В області функціонує 35 аптек Полтавського обласного комунального підприємства «Полтавафарм», які проводять ліцензовану діяльність у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів. Вони розміщені при кожній ЦРЛ та в містах Полтава, Кременчук, Горішні Плавні, Лубни. Це дає змогу забезпечити конституційне право кожного громадянина на медичну допомогу, неухильне виконання затверджених в установленому порядку протоколів надання медичної допомоги.

Хворий втрачає надію, якщо він страждає від болю або інших проявів захворювання, відчуває ізоляцію і непотрібність свого існування. У той же час, надія залишається, якщо вдається ефективно контролювати біль та інші тяжкі симптоми, а хворий оточений піклуванням і відчуває свою необхідність.

Л. Самолеліс, головний позаштатний
спеціаліст з паліативної та хоспісної допомоги
Поділіться з друзями:   

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Останні новини