Архів

Друк

Головний офтальмолог області: «Глаукома не лікується, але стабілізується»

З 28 червня по 1 липня 2017 року в Гельсінкі (Фінляндія) відбувся 7-й Міжнародний конгрес з глаукоми (WGC).

Це була найбільша в історії тематична зустріч фахівців, яка коли-небудь проводилася у світі. Після успішних конгресів у Відні, Сінгапурі, Бостоні, Парижі, Ванкувері та Гонконгу, WGC-2017 був відкритий для всіх спеціалістів з глаукоми, вчених, клініцистів, офтальмологів, окулістів, медсестер, техніків та постачальників послуг, пов’язаних з глаукомою.

Проблема глаукоми є однією з найбільш актуальних і важливих проблем в офтальмології, має велике медико-соціальне значення через значну поширеність і тяжкість наслідків захворювання, що нерідко ведуть до сліпоти та інвалідності. За інформацією дослідників ВООЗ, глаукома в 13% випадків є причиною сліпоти хворих у світі.

На глаукому хворіє приблизно 2% населення планети, але вважається, що майже така сама кількість людей ще не знає про те, що має це захворювання. Пацієнти з недіагностованою глаукомою продовжують повільно і непомітно втрачати зір.

Головний офтальмолог Полтавщини Олена Залудяк розповіла чим небезпечне захворювання та як його розпізнати на ранньому етапі.

– Глаукома – це хронічне захворювання очей, що супроводжується ураженням зорового нерва з прогресуючим зниженням зору аж до сліпоти; при цьому підвищений внутрішньоочний тиск є провідним чинником розвитку захворювання та втрати зорових функцій.

Хвороба розвивається поступово і часто без будь-яких відчутних проявів. Іноді пацієнти можуть помічати такі симптоми: періодичне «затуманення» зору, поява «сітки» перед оком, відчуття важкості в оці, болі в надбрівних ділянках. Більш значні прояви і скарги з’являються під час прогресування захворювання, що й обумовлює пізнє звернення пацієнтів, – говорить Олена Миколаївна. – Глаукому вилікувати неможливо. Однак, при ранній діагностиці, правильному лікуванні та дотриманні рекомендацій пацієнтом, можливо призупинити прогресування хвороби.

Щоб виявити захворювання простого вимірювання внутрішньоочного тиску недостатньо. Необхідно детально вивчити очне дно, стан зорового нерву, провести дослідження полів зору та інші діагностичні дослідження.

В офтальмологічному відділенні Полтавської обласної клінічної лікарні ім. Скліфосовського обстеження проводиться за допомогою цілого комплексу сучасного комп’ютеризованого оснащення, що дозволяє виявити ті початкові прояви хвороби, які виникають до самих ранніх змін в полі зору, та своєчасно зупинити процес, який почався.

Є три основні підходи в лікуванні глаукоми: медикаментозний, лазерний, хірургічний. Тільки на підставі повного обстеження лікар може запропонувати оптимальний метод лікування та препарат для кожного пацієнта індивідуально.

– Самолікування неприпустиме! Важливо виконувати усі рекомендації лікаря і у жодному разі самовільно не змінювати медикаменти або не припиняти лікування, – наголошує лікар. – Провідним методом лікування є медикаментозна терапія, лазерні та хірургічні методи лікування здебільшого використовують при недостатньому ефекті консервативної терапії. Сучасні лікарські засоби досить ефективно допомагають стабілізувати глаукомний процес і тому дозволяють зберігати зір мільйонам людей з глаукомою у цілому світі.

Хірургічне лікування глаукоми проводиться у випадку неможливості досягти рівня індивідуального «цільового» тиску, внаслідок неефективності консервативного лікування або неможливості проведення лазерного лікування.

Завдання хірургічного лікування глаукоми полягає у поліпшенні відтоку внутрішньоочної рідини за рахунок створення нового шляху відтоку.

Принципово всі методи хірургічного втручання при глаукомі можуть бути розділені на кілька груп:

1. Проникаючі (або фістулізуючі) втручання

2. Непроникаючі (нефістулізуючі) втручання

3. Втручання, спрямовані на нормалізацію циркуляції внутрішньоочної рідини.

4. Втручання, спрямовані на зменшення продукції внутрішньоочної вологи.

Найбільш поширена операція, яка на сьогоднішній день є «золотим стандартом» у хірургії глаукоми – синусотрабекулотомія.

Але, не зважаючи на велику кількість методів боротьби з глаукомою, постійний пошук нових підходів у лікуванні і вдосконаленні вже існуючих методик, проблема залишається досить актуальною.

– Наостанок, необхідно сказати про те, що глаукома – захворювання хронічне і невиліковне. Навіть якщо проведене лікування дозволяє внутрішньоочному тиску залишатися на нормальному рівні протягом багатьох років, немає гарантії, що підйоми внутрішньоочного тиску не будуть повторюватися. Тому, якщо у вас діагностована глаукома, вам необхідно постійно перебувати під наглядом офтальмолога.

Прес-центр ДОЗ ОДА
Поділіться з друзями:   

Останні новини