Архів

Друк

Як не проґавити меланому розповів лікар-онкохірург

У перший понеділок травня світова спільнота відзначала не тільки Міжнародний день солідарності трудящих, а й Всесвітній день боротьби з меланомою.

Уперше за останні 5 років вдалося знизити смертність через меланому завдяки ранньому виявленню небезпечної пухлини. Про один з найнебезпечніших видів раку шкіри та його профілактику розповів Євген Моргун, лікар-онкохірург Полтавського обласного клінічного онкологічного диспансеру.

–                   Меланома – це злоякісна пухлина, яка розвивається з меланоцитів (клітини, що виробляють пігмент шкірного засмаги). Це захворювання – одне з найбільш небезпечних видів раку шкіри. Однак при своєчасно розпочатому адекватному лікуванні меланоми прогноз у більшості випадків сприятливий. Пігментовані родимки відносяться до найбільш поширених пухлино подібних утворень шкіри, однак злоякісне переродження пігментних клітин (тобто злоякісна меланома) зустрічається рідко, складаючи приблизно 2% від всіх шкірних пухлин. Збільшення частоти захворюваності нею в два рази за останні 10 років можна пояснити тим, що люди стали частіше засмагати у вихідні дні, – відзначає Євген Олександрович. – Найчастіше меланома починає розвиватися в клітинах шкіри, що мають великий вміст меланіну, наприклад, в родимках. Її основу складають дуже активні клітини меланоцити. Вони постійно діляться, поступово витісняючи інші клітини шкіри. Меланоцити досить легко поширюються по всьому організму. Навіть одна така клітина, потрапивши в який-небудь орган, поселяється там і дає множинні метастази.

За останні 10 років на меланому стали хворіти в два рази більше

Основною причиною появи меланоми називають надлишок ультрафіолету. Його джерело – прямі сонячні промені, шкідливі для всіх. Але особливо небезпечні вони для світлошкірих людей з веснянками на обличчі. Надмірне опромінення сонячними променями є основною причиною меланоми в південних країнах.

–                   Ще одним фактором, що провокує утворення меланоми, є травма родимки. Статистика стверджує, що 42% випадків захворювання пов'язані з випадковою або умисною травмою родимки. Також  однією причиною меланоми вважається наявність у людини диспластичних невусів – пігментованих плям нечіткої форми, які підносяться над поверхнею шкіри. Вони вважаються попередниками злоякісних утворень і зустрічаються у 30% хворих, – наголошує лікар.

Які бувають меланоми?

Виділяють три основні типи меланом:

1. Поверхнево-поширювана. Найбільш часто зустрічається. Зазвичай розростається з рідної плями протягом декількох років, але швидко трансформується за 1-2 місяці. Зустрічається частіше у людей середнього віку.

Симптоми меланоми даного типу: невеликі розміри пухлини;неправильна форма з нерівними краями;забарвлення різних відтінків, але найчастіше переважає коричневий або темно-коричневий колір з синюватими вкрапленнями. Ще один симптом меланоми шкіри цього виду може проявлятися у вигляді кровоточивості.

2. Вузлова. Досить агресивний тип меланоми, який зустрічається у 15-30% хворих. Розвивається у людей на візуально непошкодженій ділянці шкіри. Основний симптом меланоми даного типу пухлина у вигляді темно-синього вузлика. Такі злоякісні пухлини дуже швидко ростуть, при цьому вражаючи довколишні шари шкіри.

3. Лентиго-меланома. Пухлина зустрічається у 5-10% хворих старшого та похилого віку. Симптомами меланоми шкіри даного різновиду є вузлики у вигляді плям світло-коричневого, темно-коричневого або темно-синього кольору, що мають діаметр від 1,5 мм до 3 мм. Зазвичай пухлина локалізується на обличчі, шиї, тилу кистей, стоп і розвивається протягом довгого часу.

Першими ознаками меланоми, що виражаються в маленгізації невуса, вважають його зростання по площині, асиметрія країв, лущення поверхні, зміна забарвлення, поява свербіння і печіння.

На ранніх стадіях розвитку розмір пухлини не більше 1-2 см. На більш пізніх стадіях часто формуються великі пухлинні вузли – ознака меланоми.

Пухлина може бути овальної, округлої або неправильної форми. Часто вона має вигляд плоского пігментної плями, може трохи випинатися, набувати грибоподібну форму, розташовуватися на широкій основі або на ніжці. Зазвичай зустрічається одиночна пухлина. Біля неї можуть формуватися додаткові вогнища. Початковий симптом меланоми шкіри - блискуча, гладка, дзеркальна поверхня. Вже пізніше на поверхні з'являються такі виражені ознаки меланоми, як нерівності, виразки, контактна кровоточивість.

Така ознака меланоми, як забарвлення, не завжди є визначальним при постановці діагнозу, так як залежить від кількості меланіну. Зазвичай переважають коричневі, темно-сині, темно-бурого кольору. Зустрічаються і безпігментні меланоми. Пігментація пухлини буває як рівномірної, так і нерівномірною.

При підозрі на меланому шкіри проводять обстеження за допомогою дерматоскопу. Якщо ж діагноз підтверджується, тоді проводять цитологічне або гістологічне дослідження новоутворення, щоб поставити остаточний і вірний діагноз.

Променеву терапію при меланомі майже не застосовують

Як правило, лікування меланоми здійснюється комбінованим або хірургічним шляхом в залежності від стадії. Застосування променевої терапії мало виправдано через низьку радіочутливість пухлини. Хіміотерапія також малоефективна. Але, як і всі злоякісні захворювання шкіри, меланома добре піддається лікуванню на початковій стадії. Іншим напрямком у сучасній системі профілактичного лікування хворих на меланому шкіри з несприятливим прогнозом є імунотерапія рекомбінантним інтерфероном.

Як запобігти агресивному онкозахворюванню?

–       Якщо у вас з’явилися хоч найменші сумніви, краще якомога раніше звернутися до дерматолога, онколога. Для того щоб мінімізувати ризик захворювання,  слід дотримуватися кількох порад, і ризик захворювання на меланому значно знизитися: своєчасне видалення невусів, що постійно травмуються, і обмежити кількість потрапляння ультрафіолетового випромінювання на шкіру, – радить онкохірург. – Засмагати без шкоди для здоров’я можна до обіду і після 16.00. Користуйтеся кремом для засмаги, не давайте своєму організму зневоднитися під час спеки. Тому слід вживати велику кількість рідини; не спати під час засмаги).

 

ПРЕС-ЦЕНТР ДОЗ ОДА
Поділіться з друзями:   

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Останні новини