Архів

Друк

Найефективніший метод профілактики туберкульозу – виявлення та вилікування хворого

Днями в Полтавському обласному клінічному протитуберкульозному диспансері відбулася науково-практична конференція фтизіатричної служби Полтавської області.

На засіданні було підведено підсумки спільної роботи протитуберкульозної служби області разом з представниками обласного товариства Червоного хреста в Україні в 2016 році. Також учасники конференції обговорили проміжні підсумки впровадження проекту «Виклик ТБ!» в Полтавській області з плануванням подальшої співпраці.

З доповідями виступили: заступник головного лікаря з організаційно-методичної роботи Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру Оксана Артюх, заступник головного лікаря з лікувальної роботи Анатолій Филенко, обласний дитячий фтизіатр Надія Петріщева, голова обласного товариства Червоного хреста України Ірина Плюсніна, головні лікарі протитуберкульозних закладів області та ін.

Під час конференції йшлося про те, що за рекомендаціями ВООЗ, при визначенні рівня захворюваності на туберкульоз враховуються як нові випадки, так і рецидиви, спираючись на дані когортного аналізу. За таким розрахунком в області відмічається на 5% зниження рівня захворюваності на туберкульоз з 72,9 до 69,9 випадки на 100 тисяч населення.

Смертність від усіх форм туберкульозу в Полтавській області зменшилась на 21 випадок і становить 10,1 проти 11,7 випадків в минулому році.

На 4% покращилось бактеріологічне підтвердження туберкульозу, з 64% легеневого туберкульозу з бактеріовиділенням в 2015 році до 69% в 2016 році.

На 5% знизилась первинна мультирезистентність серед нових випадків, що становить 18% проти 23% в 2015 році.

На 1% знизилась виявлення мультирезистентності серед повторних випадків лікування, що становить 46% проти 47% в 2015 році.

Захворюваність на ко-інфекцію ВІЛ/туберкульозу залишається стабільною – 7,0 на 100 тис. населення. За даними Державного електронного реєстру хворих на туберкульоз антиретровірусною терапією охоплено 77%.

На сьогодні ефективно працюють два варіанти амбулаторного лікування – це доставка препаратів до хворого та контроль їх прийому в присутності медичного працівника і самостійне отримання пацієнтом препаратів в місцях контрольованого лікування, які є найбільш зручними для хворого.

Аналізуючи дані останніх 4 років можна сказати, що розпочали лікування амбулаторно в 2013 році – 29% зареєстрованих хворих на туберкульоз, в 2014 році – 32%, в 2014 році – 34%, в 2016 році – 42% (464 хворих).

Про якість лікування говорять результати, отримані по завершенню повного курсу хіміотерапії: 6-12 місяців чутливого туберкульоз та 20 місяців хіміорезистентного.

Так, ефективність лікування чутливого туберкульозу зросла до 78% (за аналізом звітних когорт), за рекомендованого для зупинення епідемії – 85%. За останній рік вилікувано 775 хворих. Питома вага відривів від лікування знизилася до 5,3%, за рекомендованих 5%.

За результатами когортного аналізу ефективність лікування хворих на мультирезистентний туберкульоз становить 40%, питома вага відривів від лікування знизилася до 10,3%, спостерігається висока летальність серед таких пацієнтів – 24%. Проте відмічається підвищення ефективності лікування серед пацієнтів, які завершили інтенсивну фазу і становить 66% за останні звітні когорти.

Підсумовуючи роботу конференції, фахівці як державного, так і неурядового сектору дійшли спільного висновку про те, що переорієнтація на амбулаторний етап із залученням загальної лікувальної мережі поліпшує доступність, підвищує керованість і контрольованість лікування, зменшує відсоток перерваного лікування та не впливає на погіршення якості лікування. Таким чином, зменшилася кількість відривів від лікування та знизився рівень смертності від туберкульозу. Щодо впливу на соціальну сторону, то спостерігається менша кількість випадків ресоціалізації хворих. Крім того, скоротився термін тимчасової непрацездатності пацієнтів. Вплив такого спільного підходу позитивно позначився й на економічній складовій – зменшилася вартість повного курсу терапії за рахунок скорочення терміну стаціонарного лікування.

Наостанок, фахівці вкотре нагадали, що найефективнішим методом профілактики туберкульозу є виявлення та вилікування хворого.

Прес-центр ДОЗ Полтавської ОДА
Поділіться з друзями:   

Останні новини