Архів

Друк

Комплексні заходи з питань протидії туберкульозу, ВІЛ/СНІДу та наркоманії

Відбулося чергове засідання Координаційної ради з питань протидії туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу та боротьби з наркоманією. Проводив засідання заступник голови Полтавської облдержадміністрації, голова Координаційної ради Олег Пругло.

Головний лікар Полтавського обласного Центру профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом, координатор з напрямку «ВІЛ/СНІД» Оксана Даниленко розповіла про стан профілактики, раннього виявлення та надання лікувально-діагностичної допомоги хворим з поєднаною ТБ/ВІЛ в області. Вона відмітила, що основною ко-інфекцією та причиною смертності хворих на СНІД в області, як і в цілому по Україні, залишається туберкульоз. З 1987 року, початку реєстрації ВІЛ-інфекції, і станом на 01.11.2016 року зафіксовано 1580 випадків ко-інфекції ВІЛ/ТБ. Показник захворюваності на ВІЛ-інфекцію та СНІД у порівнянні з минулим роком знизився відповідно на 12,4% та на 17,4%.

Впровадження в області Порядку ведення реєстру хворих на туберкульоз дало можливість систематизувати ведення випадків ТБ/ВІЛ, підвищити достовірність статистичних даних, відстежувати процес лікування, покращити співпрацю між фахівцями фтизіатричної служби, лікарів-інфекціоністів кабінетів «Довіра» та обласного Центру профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом. Розширенню доступу до лікування, зниженню показників захворюваності, смертності від СНІДу та поширеності ВІЛ серед населення області сприяє децентралізація та інтеграція медичних послуг. Діагностування ВІЛ у хворих на туберкульоз здійснюється шляхом надання послуг з консультування та тестування методом ІФА, або швидкими тестами, які на сьогодні стали доступними завдяки багаторічній реалізації (з 2009 р.) проекту, наданого фондом Вільяма Дж. Клінтона. При отриманні позитивного результату хворий перенаправляється до спеціалістів кабінету «Довіра», обласного Центру СНІДу для встановленням діагнозу ВІЛ та призначення відповідного лікування.

З метою підвищення рівня обізнаності населення з питань профілактики ВІЛ/СНІДу та до 1 грудня - Всесвітнього Дня боротьби зі СНІДом - в області традиційно буде проведено місячник боротьби з цією хворобою. У цьому році він проходитиме з 1 грудня 2016 року по 1 січня 2017 року. Під час акції буде проведено комплекс заходів, спрямованих на стабілізацію ситуації з поширенням ВІЛ/СНІДу в області.

Про ефективність виконання «Обласної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2013-2016 роки» та плани з підготовки цільової програми на наступний період доповів Володимир Печериця, головний лікар Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру, координатор з напрямку «туберкульоз». Він зазначив, Полтавська область включена до 6 пілотних регіонів для відпрацювання моделі лікування хворих на амбулаторному етапі, що успішно втілюється. На сьогодні ефективно працюють два варіанти амбулаторного лікування – це доставка препаратів до хворого та контроль їх прийому в присутності медичного працівника і самостійне отримання пацієнтом препаратів у місцях контрольованого лікування, які зручні для хворого.

З метою посилення контролю за лікуванням хворого з доведенням випадків до завершення повного курсу хіміотерапії та виліковування туберкульозу в області працюють Проекти по медико-соціальному супроводу хворих. Працівниками обласного Товариства Червоного Хреста України , БО «Світло надії» та Всеукраїнської благодійної організації «Люди, які живуть з ВІЛ» медико-соціальним супроводом охоплено 441 хворий.

З метою впровадження механізму надання інтегрованої допомоги хворим на ко-інфекцію (туберкульоз/ВІЛ-інфекція/СНІД) та з потрійною патологією (туберкульоз, ВІЛ-інфекція, наркоманія) на базі поліклінічного та стаціонарного відділення Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру функціонують 2 сайти замісної підтримувальної терапії.

Для якісного контролю за епідеміологічною ситуацією в області запроваджено Державний електронний реєстр хворих на туберкульоз. Достовірність введеної інформації доведена до 98-99%, що підтверджено висновками фахівців МОЗ України. З 2016 році в Державному електронному реєстрі впроваджується «Модуль протитуберкульозні препарати» для кількісного обліку препаратів в області, що дасть можливість персонального контролю за кожним хворим. З 2015 року впроваджено електронну програму «Медконтрол», яка контролює пролікованих хворих у стаціонарних відділеннях.

Питання щодо забезпечення первинної профілактики соціально небезпечних хвороб у навчальних закладах області детально проаналізувала Лариса Костенко, методист відділу ліцензування та атестації навчальних закладів Полтавського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників ім. М.В.Остроградського. Лариса Миколаївна зазначила, що навчальні заклади є активними учасниками реалізації обласних програм і заходів щодо здійснення первинної профілактики соціально небезпечних хвороб. У 2015-2016 навчальному році започатковано впровадження тренінгового курсу для учнів 9-11 класів, спрямованого на формування у підлітків здорового способу життя та формування відповідальної поведінки «Дорослішай на здоров’я».

За результатами соціологічного опитування Українського інституту соціальних досліджень ім. О. Яременка, яке проведено у 2015 році за підтримки Представництва ЮНІСЕФ в Україні у рамках міжнародного проекту «Європейське опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотичних речовин», серед учасників якого була і Полтавська область, вживання наркотичних речовин серед підлітків віком 15-16 років зменшилось.

Із результатами проведеного експрес-дослідження в містах Полтава, Кременчук, Лубни та Горішні Плавні щодо досвіду вживання наркотичних речовин молоддю у віці 14-18 років ознайомив присутніх директор Полтавського обласного Благодійного Фонду «Громадське здоров’я» Андрій Протопопов. Анкетування дозволило виявити (в термін півтора місяці) 531 споживача психоактивних/наркотичних речовин у віці 14-19 років. Ні один з представників групи ризику, на момент проведення дослідження, не був клієнтом будь-якої з профілактичних програм, які реалізуються у вказаних містах. Експрес-дослідження проводилось поблизу навчальних закладів, парків відпочинку, скверів, занедбаних недобуваних будівель, прибудинкових майданчиках, вокзалів тощо. В середньому кожен з опитаних респондентів спостерігає в своєму оточенні до 8 неповнолітніх споживачів психоактив-них/наркотичних речовин.

Заступник голови Полтавської ОДА Олег Пругло дав конкретні доручення, спрямовані на поліпшення ситуації з розглянутих питань. Олег Євгенович наголосив на необхідності об’єднання зусиль щодо співпраці державних та неурядових організацій. Також було наголошено на необхідності активізації роботи міських та районних Координаційних рад.

Прес-центр Департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА
Поділіться з друзями:   

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Останні новини