Архів

Друк

Актуальність епідемії ВІЛ/СНІДу

Проблема поширення ВІЛ-інфекції майже 30 років залишається актуальною для світової співдружності.

Масштаби поширення вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) набули глобального характеру і постають реальною загрозою соціально-економічному розвитку більшості країн світу.

Кількість ВІЛ-інфікованих осіб, які перебували під медичним наглядом у закладах охорони здоров’я України станом на 01.01.2015 р., становила понад 131 тисячу осіб, в Полтавській області - 2934 особи.

У жодній країні світу епідеміологічний нагляд не дозволяє визначити реальну кількість ВІЛ-інфікованих осіб та хворих на СНІД. Офіційні дані містять інформацію лише про тих осіб, які пройшли тестування на антитіла до ВІЛ і перебувають під медичним наглядом.

Спеціалістами МОЗ України, Державної служби України соцзахворювань, Українського центру профілактики і боротьби зі СНІДом, ВООЗ, ЮНЕЙДС, Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні було розраховано прогнозовану оцінну кількість людей, які живуть з ВІЛ, в Україні, на період до 2020 р. На початок 2015 р. прогнозована оцінна кількість людей, які живуть з ВІЛ, в Україні, становила 213 113 осіб. Відмінність між цими цифрами, означає, що для значної кількості ВІЛ-інфікованих українців їхній ВІЛ-позитивний статус залишається невідомим, а це, у свою чергу, створює умови для подальшого поширення ВІЛ.

На сьогодні на Полтавщині, як і в цілому по Україні, одним з найбільш розвинутих компонентів профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу є система консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію (КіТ). Система закладів охорони здоров’я, які надають послуги КіТ, гарантує територіальну доступність цих послуг для населення. Державний сектор охорони здоров'я забезпечив повне охоплення тестуванням вагітних та донорів. В останні роки в країні було урегульовано низку інших питань, а саме: законну можливість для осіб віком 14-18 років за бажанням отримати послуги КіТ без дозволу батьків; впровадження діяльності мобільних пунктів КіТ; визначення нового порядку тестування на ВІЛ-інфекцію з можливістю використання швидких тестів для діагностики ВІЛ; активна співпраця з ВІЛ-сервісними неурядовими організаціями, діяльність яких спрямована на профілактику інфікування ВІЛ шляхом формування навичок безпечної поведінки при вживанні наркотичних речовин, сексуальних контактах, наданням до та післятестового консультування, переадресації осіб з позитивним результатом швидкого тесту до центрів СНІДу чи кабінетів «Довіри» закладів охорони здоров’я для проведення остаточної діагностики.

Проте ефективність і якість надання цих послуг залишаються нерівномірними та недостатніми для того, щоб забезпечити раннє виявлення осіб з позитивним ВІЛ-статусом. Про це свідчить реєстрація нових випадків ВІЛ у термінальній стадії захворювання, частка яких впродовж останніх років наближається до 50%.

На даний час ВІЛ-інфекція сконцентрована серед осіб, які належать до груп населення підвищеного ризику інфікування ВІЛ. Це споживачі ін’єкційних наркотиків, їх статеві партнери та особи, які надають платні сексуальні послуги.

Тому, найбільш адекватним пріоритетом у боротьбі з ВІЛ-інфекцією є проблема запобігання поширенню ВІЛ у цих групах підвищеного ризику та обмеження поширення ВІЛ-інфекції на загальне населення. До заходів профілактичного направлення з ВІЛ/СНІДу в області активно залучається первинна мережа закладів охорони здоров’я.

Разом з тим, події, які відбуваються на сході України, створюють середовище, сприятливе для поширення наркоманії, ВІЛ-інфекції/СНІДу та туберкульозу, і в той же час ускладнюють боротьбу з цими соціально небезпечними хворобами.

Первинна профілактика ВІЛ та обізнаність щодо проблеми ВІЛ/СНІДу відіграють важливу роль у комплексній протидії епідемії.

Перспектива майбутнього країни залежить, насамперед, від пошуку оптимальних шляхів збереження та зміцнення здоров’я населення, зокрема, молоді, яка потребує більшої уваги щодо охоплення профілактичними та лікувальними програмами, постійного доступу до базової інформації про ВІЛ/СНІД, статеве та репродуктивне здоров’я. Для здійснення цих заходів необхідно забезпечити чітку координацію зусиль органів державної влади та громадських організацій, об’єднань молоді у сфері запровадження здорового способу життя, як одного з напрямків державної молодіжної політики.

Головний лікар обласного Центру
профілактики ВІЛ-інфекції
та боротьби зі СНІДом О.В. Даниленко
Теги:
Поділіться з друзями:   

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Останні новини