Архів

Друк

Грип у дітей

Грип – надзвичайно заразне гостре інфекційне захворювання, що характеризується симптомами інтоксикації і ураженням верхніх дихальних шляхів. Назва хвороби походить від французького слова grippe – схопити. Довгий час захворювання іменувалося інфлюенца (від латинського influre – вторгатися ).

Причина захворювання. Вірусна природа грипу встановлена в 1933 році англійськими авторами Smith, Andrewes, Leidlaw. Збудники – РНК – містять віруси, що відносяться до сімейства ортоміксовірусів. Вони класифікуються на три самостійних типи: А, В, С. Віруси грипу – внутрішньоклітинні паразити. Віруси є високочутливими до зовнішніх впливів: гинуть під дією прямих сонячних променів, ультразвуку, формаліну; при температурі 60°С віруси втрачають інфекційність майже миттєво.

Епідеміологія. Захворювання зустрічається всюди; характеризується схильністю до епідемічного поширення. Захворювання поширюється подібно до пожежі в степу. Причому спочатку уражаються переважно дорослі, а потім – діти. Епідемічні спалахи грипу виникають майже виключно в зимовий час року, що прийнято пояснювати великою скупченістю людей, низькою температурою навколишнього середовища, вітамінним дефіцитом населення факторами, які полегшують процес формування нових комбінацій вірусу грипу А.

Грип – це інфекція дихальних шляхів. Резервуаром вірусу є хвора людина, яка є небезпечною для оточуючих, починаючи з кінця інкубаційного і весь гарячковий період. Після 5-7-го дня хвороби концентрація вірусу у видихуваному повітрі різко знижується, і хворий стає практично небезпечним для оточуючих. Велику епідемічну небезпеку становлять хворі зі стертими і субклінічними формами хвороби. Залишаючись на ногах і продовжуючи вести активний спосіб життя, вони встигають заразити велику кількість людей. Діти раннього віку заражаються, як правило, від дорослих. Передача інфекції здійснюється виключно повітряно-крапельним шляхом. Вірус зі слизових дихальних шляхів виділяється у величезній концентрації при чханні, кашлі, розмові, диханні і може знаходитися у вигляді аерозолів в підвішеному стані кілька хвилин. У рідкісних випадках можлива передача інфекції через предмети побуту, соски, іграшки, білизна, посуд.

Сприйнятливість до грипу загальна. Навіть новонароджені діти сприйнятливі до грипу. Після перенесеного грипу формується стійкий імунітет. Повторні захворювання обумовлені зараженням новим сероваріантів вірусу грипу.

Клінічні прояви. Інкубаційний період триває від декількох годин до 2-4-ох. Захворювання починається гостро, раптово, з підйому температури тіла до високих цифр (39-40°С), ознобу, запаморочення, загальної слабкості, м'язових і суглобових болів. Температура досягає максимуму до кінця першої, рідше – на другу добу хвороби. Діти скаржаться на головний біль в області скронь, чола, надбрівних дуг, очних яблук; пропадає апетит, погіршується сон, трапляється марення, галюцинації, нудота, блювання. Характерними є слабкі катаральні явища у вигляді покашлювання, закладення носа, мізерних виділень з носа, болів або першіння в горлі, особливо при ковтанні. У важких випадках – постійні носові кровотечі, судоми, короткочасна втрата свідомості, менінгеальні симптоми. При об'єктивному огляді стан дітей найчастіше важкий. Звертає на себе увагу слабка гіперемія обличчя, помірний ціаноз губ. Піднебіння мигдалин та дужки слабо або помірно почервонілі, злегка набряклі. Виявляються точкові крововиливи, зернистість на задній стінці глотки. На висоті інтоксикації шкірні покриви бліді, підвищена пітливість, болі в животі, короткочасні розлади стулу, лабільність пульсу, зниження артеріального тиску.

Специфічним проявом грипу є так званий сегментарний набряк легенів. Він виникає в результаті циркуляторних розладів в межах одного сегмента або частки легені. Клінічно сегментарний набряк легкого практично нічим не проявляється. Діагноз ставиться при рентгенологічному дослідженні. При гіпертоксіческой формі грипу можливий геморагічний набряк легенів, зазвичай закінчується геморагічною пневмонією в результаті приєднання вторинної бактеріальної флори. Навіть при летальному результаті в ранні терміни від початку хвороби (1-2-й день) в цих випадках виявляються зміни вірусно-бактерійного характеру. На тлі грипозної інтоксикації відбуваються специфічні зміни в легенях, які обумовлені підвищеною проникністю капілярів. Клінічно ці зміни можуть супроводжуватися задишкою, наявністю розсіяних хрипів. По мірі зникнення грипозної інтоксикації вони можуть ліквідуватися, однак нерідко у дітей раннього віку на цьому тлі легко приєднується вторинна мікробна флора і розвивається вірусно-бактеріальна пневмонія. У перший день хвороби в крові можливий лейкоцитоз, з 2-3-го дня хвороби-лейкопенія, нормальна ШОЕ. Червона кров не змінена.

Класифікація. По тяжкості розрізняють легку, середньотяжку, важку або токсичну і гіпертоксичну форми грипу. Тяжкість визначається ступенем вираженості загальної інтоксикації (гіпертермія, неврологічні симптоми: головний біль, запаморочення, втрата свідомості, судоми, менінгеальні симптоми, вираженість геморагічного синдрому, порушення серцево-судинної діяльності, що супроводжуються циркуляторними розладами і ураженням м'язів серця).

Легка форма грипу. До легких відносяться і стерті форми грипу, що протікають при нормальній температурі тіла і відсутності будь-яких симптомів інтоксикації. У дитини при цьому можуть бути виражені тільки катаральні явища: нежить, покашлювання.

При середньо тяжкій формі в наявності всі ознаки грипозної інтоксикації: озноб, головний біль, запаморочення, м'язові і суглобові болі. Температура тіла піднімається до 39,5°С. При нашаруванні вторинної мікробної флори може виникнути сегментарна пневмонія.

При важкій формі є ще більш виражені ознаки грипозної інтоксикацією: запаморочення, марення, галюцинації, блювання, короткочасні судоми, підвищення температури тіла до 40-40,5°С. Можливі тяжкі бактеріальні ускладнення, а також порушення серцево-судинної діяльності, геморагічний набряк легкого, гнійно-некротичний ларинготрахеобронхіт.

Для гіпертоксичної форми характерні менінгоенцефалічний, геморагічний і гіпертермічний синдроми. Грип у дітей може протікати і у прихованій формі. При цьому дитина залишається практично здоровою, але у неї відзначається наростання титру антитіл до вірусу грипу. Такі форми виявляються тільки при лабораторному обстеженні дітей, які мали контакт з хворим на грип. І токсична, і гіпертоксична форми грипу зустрічаються частіше у дітей першого року життя.

Перебіг грипу завжди є гострим. Тривалість гарячкового періоду – 3-5 днів. Зниження температури тіла зазвичай відбувається критично. З падінням температури стан дітей покращується. Можливі повторні підйоми температури тіла, проте вони зазвичай обумовлені нашаруванням бактеріальної флори чи іншої вірусної респіраторної інфекції. Загальна тривалість хвороби – 7-10 днів. Після перенесеного грипу протягом 2-3 тижнів можуть зберігатися явища постінфекційної астенії. Діти скаржаться на підвищену втомлюваність, слабкість, головний біль, дратівливість, безсоння. Ускладнення можуть виникати в будь-які терміни від початку хвороби. Найбільш частими з них, особливо у дітей раннього віку, є отити, запалення придаткових пазух, гнійний ларинготрахеобронхіт, вогнищева або сегментарна пневмонія. Всі ці ускладнення виникають при нашаруванні на вірусну грипозну інфекцію бактеріальної флори. Особливо важко, тривало і хвилеподібно протікають ларинготрахеобронхіту у дітей раннього віку, клінічно проявляються синдромом крупа.

Вогнищеві пневмонії при грипі також завжди обумовлені приєднанням бактеріальної інфекції. З неврологічних ускладнень можуть бути менінгіт, менінгоенцефаліт та енцефаліти, рідше – невралгії, неврити, полірадикулоневрити. Ускладнення з боку центральної нервової системи виникають на висоті грипозної інтоксикації і частіше у дітей молодшого віку. Клінічно вони проявляються важким загальним станом, загальмозковими проявами, осередковою неврологічною симптоматикою. З боку серця в гострому періоді грипу на висоті токсикозу можуть виникати функціональні порушення, які швидко зникають по міру одужання. Іноді може виникнути міокардит.

Грип у новонароджених та дітей першого року життя. Грип в цьому віці має ряд особливостей. Часто захворювання починається поступово, з незначного підйому температури тіла і протікає гостро. Симптоми грипозної інтоксикації відсутні або виражені не настільки яскраво. Хвороба проявляється блідістю шкірних покровів, відмовою від грудей, зменшенням ваги. Іноді – слабкі катаральні явища у вигляді кашлю, закладення носа, «сопіння», часто – повторної блювоти. Незважаючи на слабо виражену клініку початкових проявів грипу, перебіг хвороби у дітей першого року життя значно тяжче у зв'язку з частим приєднанням бактеріальної інфекції і виникненням гнійних ускладнень (отит, пневмонія тощо).

Грип у дітей віком від 1 до 3 років. У цій віковій групі грип протікає особливо важко – з вираженою інтоксикацією, ураженням центральної нервової системи, розвитком менінгоенцефалітіческого синдрому. Катаральні явища виражені. Часто приєднується ураження легень, синдром крупа і астматичний синдром. З ускладнень – гнійний отит, синусит, вогнищева пневмонія.

Лікування. Хворий на грип повинен дотримуватися постільного режиму при максимальній ізоляції (переважно в домашніх умовах). Обов'язковій госпіталізації підлягають діти з важкою і гіпертоксичною формою грипу, а також при виникненні ускладнень, що загрожують життю дитини. Госпіталізувати хворих на грип обов'язково в боксоване або напівбоксоване відділення. Госпіталізації підлягають діти першого року життя, діти з хронічними захворюваннями і діти з групи соціального ризику. В приміщенні, де знаходиться хворий на грип, необхідно регулярно проводити вологе прибирання та часто провітрювати.

Дієта: молочно-рослинна, збагачена вітамінами, фруктові соки, морс, кисіль, рясне пиття у вигляді гарячого чаю і молока, а також лужних мінеральних вод. Необхідно стежити за діяльністю шлунково-кишкового тракту. Всім хворим призначають аскорбінову кислоту. Лікування симптоматичне. При гіпертермії, а також для зняття головного та м'язового болю, призначають «Дитячий Тайленол» (або інші препарати парацетамолу), антигрипін. Решта призначень можуть бути зроблені тільки після огляду лікарем.

Прогноз. При важких формах грипу, особливо при гіпертоксичних формах, прогноз серйозний. Може наступити летальний результат від гострого набряку і набухання мозку або геморагічного набряку легень. Найчастіше летальність наступає від важких бронхолегеневих ускладнень, що викликаються стафілококами, стрептококами, грамнегативної флорою.

У дітей раннього віку летальний результат може настати при наявності крупу, ускладненому бактеріальною інфекцією, коли є дифузний гнійно-некротичний процес у гортані, трахеї і бронхах.

Профілактика. Велике значення має рання діагностика та ізоляція хворого строком до 7 днів. У домашніх умовах ізоляція здійснюється в окремій кімнаті. Приміщення провітрюється, предмети побуту, підлоги протираються дезінфікуючими засобами. Спілкування з хворим обмежується. Обслуговування дитини проводиться лише в марлевій масці в 4-6 шарів. Під час епідемічного підйому захворюваності на грип, нові діти в дитячий дошкільний колектив не приймаються. Виключається переведення дітей із групи в групу. У дошкільних колективах особливо велике значення мають щоденні ранкові огляди дітей. При найменших ознаках захворювання (нежить, кашель, нездужання) в організований колектив діти не приймаються. Для знезараження повітря проводять опромінення приміщень бактерицидними ультрафіолетовими лампами. Для профілактики грипу можна використовувати інтерферон.

Вакцинопрофілактика. Для специфічної профілактики грипу можуть бути використані як інактивовані, так і живі вакцини. У нашій країні використовуються наступні вакцини: «Інфлувак», «Флюарикс», «Ваксигрип». Імунітет короткочасний, що диктує необхідність щорічного проведення щеплень. Протипоказанням є непереносимість білка курячого яйця і вагітність. Вакцинація повинна проводитися, насамперед серед дітей, які відносяться до групи ризику: дітей раннього віку, школярів, вихованців дитячих дошкільних навчальних закладів, інтернатів, а також серед дітей, у яких можливі важкі грипозні ускладнення: діти, які часто хворіють на ГРВІ; діти з хронічними захворюваннями легень, в тому числі – хворі на хронічні бронхіти, астму; діти з хворобами серця та зі значними гемодинамічними змінами; діти, які отримують імунодепресивну терапію; діти з анемією, гемоглобинопатіями. Крім того, імунізація проти грипу може бути корисною для хворих на цукровий діабет, хронічні ниркові і метаболічні захворювання і дітей, які отримують тривалу аспіринову терапію з приводу ревматоїдного артриту.

У тих випадках, коли вакцинація дітей з групи ризику неможлива, рекомендується імунізація осіб, які доглядають за ними, включаючи членів сім'ї, працівників охорони здоров'я та інших, хто знаходиться в тісному контакті зі значною кількістю людей. Вакцинація дітей, які не відносяться до груп ризику (здорові діти), повинна проводитися на розсуд лікаря і батьків.

Лікар-педіатр Галина Любицька обласного прийому ПОДКЛ, (2-18-16)
Поділіться з друзями:   

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Останні новини