Архів

Друк

«Кров людська не водиця»

Над цим мудрим висловом довелося замислитись тим, хто зіткнувся з проблемою термінового пошуку крові для хворих родичів або друзів, адже ніхто не застрахований від хвороб, травм, нещасного випадку.

У комплексі лікувально-профілактичних закладів важливе місце займає переливання крові, її компонентів та препаратів. Тепер майже не існує такої галузі медицини, яка б не використовувала цей методу лікування для збереження життя і здоров’я людини.

Забезпечення лікувально-профілактичних закладів області необхідною кількістю крові та її препаратами стало завдяки розвитку донорства.

Єдиним джерелом одержання крові є тільки повністю здорова людина – донор. Донор – значить «даруючий».

Для всіх людей дача крові – це акт високого гуманізму, здатність відчути чужу біль, як свою, необхідність відгукнутися на неї. Застосування переливання крові, як лікувального засобу, вимагає великої кількості донорської крові, а також і числа донорів.

Тільки завдяки донорам, цим людям щедрого серця, лікарні забезпечуються необхідною кількістю донорської крові, її компонентів та препаратів. А це, в свою чергу, дає можливість медичним працівникам проводити найскладніші оперативні втручання, рятувати людям життя.

Кров та її препарати в багатьох випадках взагалі нічим не замінимі, як лікувальні засоби, отже єдине джерело – це донор.

У подальшому розвиток безоплатного донорства повинен опиратись на принцип – кожен член суспільства не тільки має право на безоплатне одержання крові в разі захворювання, але й повинен прийняти добровільну участь у донорстві при відсутності медичних протипоказань.

Завдяки технічному прогресу на сьогоднішній день стало можливим одержати у людини не тільки цільну кров, але й необхідні її компоненти (плазму, лейкоцити, тромбоцити).

Донором може бути будь-яка здорова людина у віці від 18 років, незалежно від статі та професії. Кожен може дати кров в індивідуальному порядку, звернувшись на станцію переливання крові, або в лікувально-профілактичний заклад, що займається заготівлею крові.

Разова доза крові не повинна перевищувати 450 мл. Повне відновлення складу крові в організмі донора проходить через 2 місяці. Протягом року донори-чоловіки можуть доти кров 5 разів, донори-жінки – 4 рази.

Багаторазовими дослідженнями доведено, що взяття 400-450 мл крові, або 500 мл плазми, а також клітин крові, не впливає негативно на організм здорової людини.

Перед кожною кроводачею донори проходять медичне обстеження. Порядок обстеження донорів передбачений інструкцією.

Служба крові області забезпечена всіма засобами лабораторної діагностики.

Одночасно належить звернути увагу на той факт, що при взятті крові проводиться ряд заходів з метою профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших інфекцій, головним з яких є – використання тільки одноразових стерильних полімерних систем для взяття і переливання крові.

Держава гарантує захист прав донора та охорону його здоров’я, а також надає йому пільги.

Донорам, які безоплатно здали кров в кількості 40 разових максимально допустимих доз, або плазму в кількості 60 разових максимально допустимих доз, присвоюється звання «Почесний донор України» з врученням нагрудного знака та відповідного посвідчення до нього. Донорам, які безоплатно здали кров та/або її компоненти в кількості 100 і більше разових максимально допустимих доз присвоюється звання «Заслужений донор України».

З 1 січня 2008 року вступив у дію Закон України «Про внесення змін до статті 13 Закону України «Про донорство крові та її компонентів», яким передбачено збільшення надбавки до пенсії особам, нагородженим знаком «Почесний донор України» в розмірі 10% затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.

Мільйони людей зобов’язані своїм життям тим, кого вони ніколи не бачили – людям, які добровільно здають свою кров, не отримуючи за це будь-якого винагородження.

Подаруйте частину Вашої крові, вона необхідна для спасіння життя хворих!

Саме цим неоспіваним героям присвячується Всесвітній день донора крові, який святкується 14 червня.

Володимир Рудіков, головний лікар Полтавської обласної станції переливання крові
Теги:
Поділіться з друзями:   

Останні новини