Архів

Друк

Рак шкіри – меланома

Наступила літня пора. Перебуваючи під сонцем по 5-6 годин протягом дня, люди не замислюються над тим, яке високе радіоактивне випромінювання діє на їх шкіру.

Відомо, що світловолосі, з блідою шкірою та голубими очима люди значно швидше реагують на сонячне випромінювання, ніж ті, у кого темна шкіра, темне волосся карі очі.

Вчені рекомендують з 1000 до 1200 дня не з'являтися на сонці, тому що це період найбільшого радіоактивного випромінювання.

Дітям до трьох років взагалі не рекомендовано перебувати на сонці. Майже в кожної 5-10 людини є на шкірі вроджені родимки, а в людей похилого віку – старечі кератоми, які не можна травмувати и сильно опромінювати. Адже ці явища можуть перетворити родимки на рак шкіри – мелоному.

Меланома – це злоякісна пухлина шкіри. Хворіють на меланому як жінки, так і чоловіки. Але представниці прекрасної статі хворіють у 1,5 разів частіше, ніж чоловіки. Діти до 14 років хворіють на меланому досить рідко. Частіше на меланому хворіють люди, віком від 40 до 60 років.

В Україні меланома займає 18 місце серед усіх злоякісних пухлин. На Полтавщині захворюваність зросла в 2012 році з 10 % до 27%, в порівнянні з 2010 роком. Це пояснюється зростанням рівня радіоактивного сонячного випромінювання.

Меланоми виникають на шиї, голові та верхній половині тулуба. Злоякісно протікають меланоми на волосистій частині голови.

Меланоми швидко ростуть і дають метастази у внутрішні органи гематогенним та лімфогенним шляхами.

Вісімдесят відсотків хворих на меланому помирають.

Розпізнають меланому шляхом біопсії – висікають шматочок пухлини і лабораторно досліджують. Щоб виключити метастази у внутрішні органи використовують ультразвукове дослідження, рентгенографію.

Лікують меланоми променевою рентгенотерапією або хірургічним шляхами.

Запобігти цій хворобі легше, ніж її потім лікувати. Лікар-дерматологи, спільно з онкологами, останнім часом підсилили свою діяльність з раннього виявлення раку шкіри. На допомогу їм прийшли сучасні дерматоскопи, які є в м. Полтаві та м. Кременчуці.

Слід зауважити, що ні в якому разі не потрібно займатися самолікуванням! При виявленні у себе пігментних родимок, які міняють свій колір, стають світлішими, або тріскаються негайно звертайтесь за медичною допомогою!

Сучасні методи лікування допоможуть вам боротися з грізним захворюванням – меланомою.

Івашевська Алла Іванівна – лікар-дерматовенеролог вищої категорії
обласного клінічного шкірно-венерологічного диспансеру
Поділіться з друзями:   

Останні новини