Архів

Друк

Оксана Деркач: «Полтавці підтримують ідею бюджету участі»

Із 18 квітня розпочався прийом проектів за міською цільовою програмою «Бюджет участі» у рамках реалізації патриципаторного бюджетування в місті Полтаві, за яким мешканці міста зможуть проявляти свою ініціативу та брати участь у розподілі частини бюджетних коштів.

Про те, для чого потрібен патриципаторний бюджет, як у ньому взяти участь і що це зрештою дасть мешканцям міста, «Полтавський Вісник» запитав у одного з ініціаторів його впровадження у Полтаві, секретаря міської ради Оксани ДЕРКАЧ.

– Оксано Антонівно, партиципаторний бюджет, або бюджет участі – річ нова для полтавців. Протягом останнього місяця ви активно презентували його депутатам, представникам органів самоорганізації населення, ОСББ, громадських організацій, громадянам, представникам структурних підрозділів міськвиконкому. За підсумком цих зустрічей можна сказати, що у людей з'являється розуміння цього процесу?

– Напевно можу сказати, що такі зустрічі надихають. Коли в районних радах робили презентації проекту, я проводила такий експеримент: просила підняти руку тих, кого це зацікавило. Результати приємно вражали. Але найголовнішим показником зацікавленості полтавців є те, що люди підходили після презентацій і говорили, що в них уже є ідеї, бачення, розуміння і бажання включитися в подачу проектів. Тобто ідея, яка іде від міської влади, підтримується мешканцями міста. Обов'язково знайдуться ініціативні люди, котрі подадуть проекти. Я в це вірю.

– Полтавці вже готують певні проекти, звертаються за консультаціями до підрозділу міськвиконкому, котрий займається впровадженням бюджету участі. Розкажіть, будь ласка, що люди збираються запропонувати?

– Є пропозиції по облаштуванню території. Зокрема, один проект стосується бульвару Богдана Хмельницького. Є ініціативна група, яка зараз думає, як його можна привести в порядок, щоб він став функціональним, щоб там могли відпочивати, гуляти мешканці Левади. Адже в цьому мікрорайоні взагалі немає облаштованого місця відпочинку. Територія бульвару велика, тож привести її в належний стан тільки через бюджет участі, який передбачає порівняно невеликі кошти, не так просто. Тут треба, щоб міська влада зробила основні роботи по заміні плитки. А вже облаштування місць відпочинку, дитячого або спортивного майданчиків можна зробити завдяки бюджету участі. Цей бульвар треба зробити таким, щоб там було приємно відпочивати і дітям, і дорослим, і людям похилого віку.

Також до мене зверталися з проханням надати консультацію з приводу того, чи можливо у рамках бюджету участі подавати проект стосовно організації масштабного свята «День казки в Полтаві». Я відповіла «так». За тематикою проектів у Положенні про бюджет участі у м.Полтаві, затвердженому сесією міської ради, передбачена організація фестивалів і свят.

Є своє бачення у голів селищних комітетів. У Ленінському районі мешканці і депутати дуже активно включилися в роботу. Хочуть облаштовувати дитячі майданчики, тож запитували, яка їх вартість, де можна уточнити ціну.

– Що потрібно зробити людям, які хочуть проявити ініціативу і подати свій проект?

– Для цього треба заповнити готову форму, її зразок можна знайти на сайті міської ради у розділі «Бюджет участі». У ній треба вказати назву проекту, його вид (малий чи великий), пріоритетний напрямок, місце реалізації завдання, його опис, тобто що там потрібно зробити – встановити лавки, посади дерева, зробити освітлення, якщо це дитячий майданчик, то які його елементи вони хотіли б там бачити – й орієнтовну загальну вартість, яка повинна включати в тому числі й виготовлення проектно-кошторисної документації. Наприклад, якщо проект обійдеться у 300 тисяч гривень, то з них, скажімо, 30 тисяч піде на документацію, а на реалізацію проекту – 270 тисяч. Визначити орієнтовну вартість проекту можуть за потреби допомогти керівники структурних підрозділів міськвиконкому. Для консультацій потрібно звертатися у кабінет №219 у міськвиконкомі. Хочу наголосити: автори проектів не замовляють проектно-кошторисну документацію.

– На які запитання можна отримати відповіді, звернувшись за консультацією?

– На всі запитання, які виникають у процесі підготовки проекту. Це може стосуватися термінів реалізації проектів, їх тематики, умов і критеріїв, вимог. Наприклад, чи об'єкт, який вони хочуть облаштувати, знаходиться на території землі, яка належить до комунальної власності міста. Можуть запитати стосовно вартості проекту, хто буде його виконавцем, коли буде голосування. Задати питання, чи належить його виконання до компетенції міської ради. Хоча остаточне рішення стосовно того, чи підлягає даний проект розгляду і винесенню на голосування, буде приймати експертна група. До неї увійдуть представники всіх структурних підрозділів міськвиконкому.

– На що ви порадили б звернути увагу ініціаторам проектів?

– Люди повинні розуміти: якщо вони подадуть проект, це не означає, що він одразу ж буде реалізований. Це важливо. Щоб він був виконаний, потрібно, щоб за нього проголосували мешканці міста. Агітувати за нього мають самі ініціатори проекту, а не міська влада чи депутати. Тому що головна ідея партиципаторного бюджетування – активізувати людей, спонукати їх знайти однодумців. До того ж проекти мають бути соціально значущими, тобто такими, щоб ними могли користуватися якомога більше людей. Відповідно за бюджетом участі не може бути реалізований проект, який стосується ремонту під'їзду чи даху окремого будинку.

Але найголовніше – не опускати руки. Для нас як ініціаторів дуже важливо, щоб відбулася своєрідна ланцюгова реакція, яка запустить цей механізм. Дендропарк – показовий приклад того, що коли в роботу включаються всі, то з цього щось виходить. Адже однією з ключових ідей проекту по реконструкції дендропарку було бажання об'єднати полтавців навколо ідеї приведення цього місця в належний стан, спонукати людей там відпочивати, вести більш активний спосіб життя. Вважаю, нам це вдалося, ця ідея живе. Активні люди постійно звертаються з якимись пропозиціями. Наприклад, громадські організації з власної ініціативи будуть прибирати в Дендропарку під час загальноміського суботника, що відбудеться 23 квітня. Творчі люди міста пропонують проводити тут культурні заходи. Поліція вийшла з пропозицією патрулювати в парку за умови, що міська влада посприяє в купівлі велосипедів для патрульних. І ми охоче ідемо на таку співпрацю. У перспективі маю надію, що проект реконструкцію Дендропарку на 23 мільйони гривень за кілька років поступово буде реалізований, ми зробимо освітлену алею для прогулянок через парк від вулиці Яківчанської до Лугової.

– Коли відбудеться голосування за проекти і хто їх буде реалізовувати?

– Голосування відбудеться у жовтні. У ньому зможуть брати участь полтавці від 16 років. Кожен зможе проголосувати за два проекти – малий, вартість якого становить до 100 тисяч гривень, та великий − вартістю від 100 до 500 тисяч гривень. Причому голосуватимуть за проекти усі жителі Полтави, а не тільки тієї території, якої він стосується. Після проведення голосування і підрахунку його результатів проекти будуть визначені такими, що можуть бути виконані, тоді буде визначено виконавця. Реалізовувати проекти будуть не самі мешканці, які подають ідеї, а структурні підрозділи міськвиконкому, які нестимуть за них відповідальність, будуть ставити їх на баланс, брати на себе зобов'язання по утриманню цих об'єктів.

– Якої мети міська влада хоче досягти шляхом реалізації бюджету участі?
– Ми реалізовуємо ідею бюджету участі поступово, не поспішаючи. Хочемо, щоб проекти були виконані і люди, повіривши в неї, подавали більше проектів у наступні роки, а місто виділяло на них більше коштів, ніж цього року. Хочемо, щоб мешканці проявляли ініціативу, організовували своїх сусідів, друзів, знайомих для досягнення мети, взаємодіяли з владою. Влада у свою чергу гарантує фінансування і виконання проектів. Переконана, що завдяки такій взаємодії можна привести Полтаву у кращий вигляд, особливо це стосується її благоустрою.

Наталія ВІСИЧ

Схожі матеріали:

Поділіться з друзями:   

Останні новини