Архів

Друк

Інформаційні сервіси боротьби з рейдерством в Україні

Начальник Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Ірина Пашко розповіла про інформаційні сервіси боротьби з рейдерством в Україні.

Впродовж 25 років незалежності український бізнес та громадяни страждали від такого ганебного явища, як рейдерство. Шахраї, використовуючи різні схеми, відбирали бізнес та нерухомість. Це негативно відображалось на інвестиційній привабливості нашої держави, адже гроші вкладають лише в економіку тих країн, які гарантують захист активів як внутрішнього, так і зовнішнього інвестора. Там де існує рейдерство, важко очікувати значних інвестицій.

6 жовтня було ухвалено проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності» спрямований на врегулювання проблемних питань захисту прав власності під час реєстраційних дій та законодавче закріплення дієвих механізмів запобігання рейдерству. Цей Закон передбачає низку змін до законодавчих актів:

- нотаріальне засвідчення справжності підписів;

- проведення реєстраційних дій виключно на підставі судового рішення, переданого з реєстру судових рішень;

- використання реєстраторами та нотаріусами лише захищеного носія ключів;

- ускладнення процедури відкриття нового розділу в реєстрі нерухомого майна;

- кримінальна відповідальність заявника, реєстратора та зацікавленої особи до 10 років з конфіскацією, а також адміністративна відповідальність - штраф до 8500 гривень;

- надання права Міністерству юстиції та його територіальним органам за результатами розгляду скарги направляти подання про анулювання свідоцтва нотаріуса;

- здійснення Міністерством юстиції постійного моніторингу реєстраційних дій з метою виявлення порушень порядку реєстрації;

- збільшення терміну для подання скарги до Мін’юсту та територіальних органів з 30 до 60 календарних днів;

- повідомлення всіх власників юридичної особи про отримання державним реєстратором заяви про внесення змін до реєстрів;

- можливість при реєстрації бізнесу та нерухомості за бажанням власника отримати паперовий документ з підписом та печаткою державного реєстратора;

- удосконалення правового регулювання питань стягнення адміністративного збору за проведення державної реєстрації.

Ще один крок у боротьбі з можливим рейдерством - запуск системи інформування українських громадян через СМС про будь-які реєстраційні дії, які вчиняються з їхньою нерухомістю, а також сповіщати власників про те, хто з користувачів реєстру цікавився їхнім майном. 26 жовтня Кабінет Міністрів підтримав дану ініціативу Мін’юсту.

Завдяки СМС-інформуванню кожен громадянин може в режимі реального часу контролювати своє нерухоме майно.

Для того, щоб підключитися до нової послуги достатньо зробити 3 прості кроки:

1. Отримати реєстраційний номер майна. Даний номер указується в Інформаційній довідці з реєстру нерухомості або у правовстановлюючому документі.

2. Поставити майно на контроль. Відповідну позначку треба поставити навпроти нерухомого майна, яке ви хочете контролювати у особистому кабінеті користувача. Окрім того, у особистому кабінеті можна подивитися історію реєстраційних дій, які вчинялися з нерухомістю.

3. У разі проведення будь-яких дій з майном – отримати миттєве сповіщення про зміни.

Сервіс надається виключно за реєстраційним номером майна в ДРРП. Громадянин, який отримав інформацію про те, що з його майном без його відома вчинили ті чи інші діє зможе оперативно відреагувати на це.

Перш за все, необхідно про несанкціоновані дії з майном повідомити правоохоронні органи, адже спроба привласнення чужого майна – це кримінальне правопорушення.

Другим кроком має стати подача скарги до Комісії Міністерства юстиції з розгляду скарг на дії державних реєстраторів.

Розроблене Мін’юстом та прийняте Парламентом законодавство дало можливість запровадити адміністративне оскарження дій реєстраторів через Комісію Міністерства юстиції з розгляду скарг на дії державних реєстраторів.

Протягом 2-3 тижнів з моменту подання скарги комісія оперативно може прийняти рішення про відміну реєстраційної дії і повернути вкрадене майно.

На відміну від судової тяганини, яка раніше була єдиним можливим способом відстояти свої права і подекуди затягувалася на кілька років, дана процедура дає можливість швидко відреагувати на спробу захоплення.

Відповідно, рейдерам дуже складно перепродати захоплене майно за такий короткий проміжок часу.

Схожі матеріали:

Поділіться з друзями:   

Останні новини