Архів

Друк

Що потрібно знати про систему електронних торгів арештованим майном

Інтерв’ю начальника Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Пашко І.С. на тему: «Що потрібно знати про систему електронних торгів арештованим майном».

1. Що таке «СЕТАМ» ?

У квітні місяці 2014 року Міністерством юстиції України запроваджено систему реалізації арештованого майна шляхом проведення електронних торгів (СЕТАМ). За результатами проведених виконавчих дій, описане та арештоване державним виконавцем майно передається на реалізацію шляхом опублікування повідомлення в СЕТАМ. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 710-р прийнято рішення про поширення роботи СЕТАМ на всій території України, в тому числі і по Полтавській області.

2. Чим регулюється порядок реалізації арештованого майна?

Законом України «Про виконавче провадження», а саме статтею 62, визначено, що реалізація арештованого майна, крім майна, вилученого з обігу згідно із законом, майна зазначеного в частині восьмій статті 57 цього Закону, здійснюється шляхом його продажу на прилюдних торгах, аукціонах або на комісійних умовах. Процедура реалізації арештованого державними виконавцями майна здійснюється у відповідності до Порядку реалізації арештованого майна шляхом проведення електронних торгів (далі - Порядок), затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.12.2015 № 2710/5. У відповідності до пункту 4.2.1. Інструкції з організації примусового виконання рішень (далі – Інструкція) після виявлення майна боржника державний виконавець проводить опис та арешт цього майна, про що складає акт опису та арешту.

3. Яким чином відбувається оцінка вилученого майна?

Статтею 58 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що для оцінки за регульованими цінами, оцінки нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден державний виконавець залучає суб’єкта оціночної діяльності - суб’єкта господарювання. Крім того, пунктом 4.3.1. Інструкції з організації примусового виконання рішень визначено, що у разі якщо стягувач і боржник або їх представники присутні під час опису й арешту майна та не заперечують проти визначення вартості майна, державний виконавець одночасно з його описом проводить визначення вартості майна, про що складає відповідний акт. Після надходження звіту про незалежну оцінку майна державний виконавець повідомляє сторін виконавчого провадження про результати визначення вартості чи оцінки майна.

4. Яким чином відбуваються електронні торги арештованого майна?

За результатами проведених виконавчих дій, описане та арештоване державним виконавцем майно передається на реалізацію шляхом опублікування повідомлення в Системі СЕТАМ. Так, електронні торги – продаж майна на прилюдних торгах за принципом аукціону або на комісійних умовах засобами системи електронних торгів через Веб – сайт, за яким його власником стає учасник, який запропонував за нього найвищу ціну.

5. На підставі чого відбувається проведення електронних торгів?

Державне підприємство «СЕТАМ» відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 02.10.2015 №1885/5 «Про реалізацію арештованого майна шляхом проведення електронних торгів» уповноважено на організацію та проведення електронних торгів, а також виконання інших функцій. Пунктом 1 розділу І Порядку визначено термін арештованого майна, реалізація якого здійснюється шляхом проведення електронних торгів як рухоме або нерухоме майно боржника (крім земельних), на яке звернено стягнення і яке підлягає примусовій реалізації. Веб-сайт функціонує у цілодобовому режимі та забезпечує можливість безперервної реєстрації учасників до початку проведення електронних торгів.

6. За яких умов відбувається проведення електронних торгів?

Для участі в електронних торгах учасник проходить процедуру реєстрації на веб-сайті (https://setam.net.ua), сплачує гарантійний внесок (крім проведення електронних торгів в порядку, встановленому пунктами 1, 2 розділу VI цього Порядку), подає заявку на участь в електронних торгах за формою, розміщеною на веб-сайті, та виконує інші вимоги, визначені Порядком. Електронні торги у формі аукціону розпочинаються о 09.00 годині дня, визначеного в інформаційному повідомленні, та закінчуються на третій календарний день о 22.00 годині. При цьому, якщо остання цінова пропозиція надійшла за 5 хвилин до завершення строку, електронні торги автоматично продовжуються на 10 хвилин від часу подання останньої цінової пропозиції, але не пізніше 24.00 години.

7. Який принцип роботи Веб – сайту електронних торгів?

Цінова пропозиція подається через Веб – сайт електронних торгів з кроком підвищення ставки, зазначеним у повідомленні про електронні торги. Перша цінова пропозиція може бути рівною стартовій ціні лота. Кожна наступна цінова пропозиція повинна містити ціну, що на встановлений Організатором крок вища за попередню. Кожен з учасників має можливість під час проведення електронних торгів у формі аукціону вказати через веб – сайт електронних торгів особливу ставку покупки лота. Особлива ставка – цінова пропозиція учасника електронних торгів у формі аукціону придбати майно, зроблена незалежно від перебігу торгів. Інформація про хід електронних торгів оновлюється одразу після внесення одним із учасників наступної цінової пропозиції або подання учасником особливої ставки покупки лота. Переможцем електронних торгів визнається учасник, від якого на момент завершення електронних торгів надійшла найвища цінова пропозиція.

8. Що означає реалізація вилученого майна на комісійних умовах?

Реалізація рухомого майна, вартість якого не перевищує ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, товарів побутового вжитку може здійснюватися на комісійних умовах. Реалізація на комісійних умовах здійснюється протягом місяця з моменту внесення інформації про лот у Систему за стартовою ціною лота, що фіксується на період реалізації, та не передбачає підвищення ціни під час торгів. Покупцем майна, що реалізується на комісійних умовах, стає особа, яка перша надіслала заявку в електронній формі через особистий кабінет та негайно (не пізніше ніж протягом однієї години) сплатила на рахунок Організатора суму (ціну лота із винагородою Організатора), визначену в інформаційному повідомленні, в безготівковій формі з використанням електронних платіжних систем.

9. Як придбати майно через Систему електронних торгів?

На сьогоднішній день придбати майно за допомогою Системи електронних торгів досить просто, оскільки Система містить наступні розділи:

Нерухомість:
комерційна;
промислова;
нежитлові приміщення;
недобудована нерухомість житлова нерухомість.

Так, наприклад, на сьогоднішній день у розділі «Нерухомість» містяться лоти щодо продажу арештованого майна:

1) Миргородський міськрайонний відділ ДВС ГТУЮ у Полтавській області: предмет іпотеки – комплекс будівель, загальною площею 1297,7 кв.м., що знаходяться за адресою: м. Миргород, вул. Гоголя, 5А, загальна вартість 2 282 500 грн. (https://setam.net.ua/auction/161735);

2) Автозаводський відділ ДВС м.Кременчук ГТУЮ у Полтавській області – нежитлові складські приміщення, загальною площею 1187,3 кв.м., що знаходяться за адресою: м.Кременчук, вул. Ярмаркова, 5В, загальною вартістю 2 140 000 грн. (https://setam.net.ua/auction/161677);

3) Лубенський міськрайонний відділ ДВС ГТУЮ у Полтавській області – комплекс нежитлових будівель (телятник), що знаходиться за адресою: Лубенський район, с. Вищий Булатець, загальною вартістю 2 038 000 грн. (https://setam.net.ua/auction/161804).

Рухоме майно:
легкові автомобілі;
вантажні автомобілі;
автобуси;
спецтехніка;
мототранспорт;
сільгосптехніка;
інші.

Так, наприклад, на сьогоднішній день у розділі «Рухоме майно» містяться лоти, щодо продажу арештованого майна:

1) Відділ примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Полтавській області – автомобіль MAZDA CX7, 2007 р.в., сірого кольору, загальною вартістю 182 720 грн. (https://setam.net.ua/auction/161631);

2) Миргородський міськрайонний відділ ДВС ГТУЮ у Полтавській області: автомобіль SKODA OCTAVIA TOUR, 2004 р. в., загальною вартістю 171 095 грн. (https://setam.net.ua/auction/164160);


3) Шевченківський (Октябрський) відділ ДВС м. Полтава ГТУЮ у Полтавській області - автомобіль HONDA CIVIC, 2008 р. в., чорного кольору, загальною вартістю 170 872 грн. (https://setam.net.ua/auction/163442).

Поділіться з друзями:   

Останні новини