Архів

Друк

Система соціальної адаптації людей, які звільнилися з місць позбавлення волі

Питання соціальної реабілітації осіб, звільнених з місць позбавлення волі, на часі залишається надзвичайно актуальним. Від ефективності його вирішення значною мірою залежить моральне відродження й безпека суспільства, рівень рецидивної злочинності в державі.

Наші співгромадяни, які відбувають покарання за вчинені ними кримінальні злочини, перебувають у несприятливих для їхньої позитивної реабілітації умовах: відірваність від звичного середовища, ізольованість від суспільства, примусовий спосіб життя, обмеження в реалізації потреб особистості, тривале співжиття з такими самими злочинцями. А це призводить до негативних змін у їхній психіці та зменшує їхню соціальну цінність.

Це у в’язниці. А що відбувається, коли особа залишає місця позбавлення волі і виходить на волю? А на волі їх очікує довготривала процедура отримання паспорту, відсутність можливості отримати хоч якесь соціальне житло, а, відтак, і зареєструватися за місцем проживання. А це, в свою чергу, унеможливлює реєстрацію в державній службі зайнятості. Як наслідок – відсутність документів, житла та роботи змушують колишніх ув’язнених знову скоювати злочин та сідати за грати. У зв'язку з цим у таких осіб виникають серйозні проблеми.

Задля вирішення таких складних проблем осіб, які відбули покарання і звільнилися із місць позбавлення волі, представники Полтавської обласної благодійної Асоціації «Світло надії» 30 червня 2011 року організували і провели засідання круглого столу за темою «Система соціальної адаптації людей, які звільнилися з місць позбавлення волі». До участі в обговоренні питань круглого столу були запрошені і представники Полтавського обласного центру зайнятості.

«З одного боку, небажання вирішувати ці проблеми залежать від особистих якостей самого колишнього злочинця, що сформувалися в процесі його відбування покарання та не сприяють відновленню та зміцненню соціальних зв'язків, перешкоджають успішному вирішенню життєво важливих питань, пов'язаних із трудовим та побутовим улаштуванням, матеріальним забезпеченням під час перебування на волі.

З іншого боку, проблеми при реабілітації звільнених до умов на волі пояснюються негативним ставленням до них оточуючого соціального середовища. Це, у свою чергу, потребує чіткого формування пріоритетів, принципів і організаційних засад політики держави стосовно таких осіб та вироблення системи соціальної адаптації людей, які звільнилися з місць позбавлення волі», - звернув увагу присутніх Дмитро Чикуров, провідний фахівець Програм пеніцетарного напрямку Полтавської обласної благодійної Асоціації «Світло надії».

Першою в обговоренні взяла слово Тетяна Пальонна, заступник директора Полтавського обласного центру зайнятості. Вона поінформувала присутніх про те, що між Управлінням Державного департаменту України з питань виконання покарань у Полтавській області та Полтавським обласним центром зайнятості підписано угоду про співробітництво щодо забезпечення соціальної адаптації осіб, які відбували покарання у вигляді позбавлення волі, з метою підвищення рівня їх обізнаності щодо ситуації на ринку праці, соціального захисту на випадок безробіття та соціальних послуг, які надає державна служба зайнятості.

На виконання вимог угоди у 2011 році в області продовжується системна робота по наданню профінформаційних консультацій засудженим, які готуються до звільнення, безпосередньо в установах виконання покарань.

Протягом 2011 року спеціалістами державної служби зайнятості вже проведено 29 групових профінформаційних консультацій для засуджених, які готуються до звільнення, в яких взяли участь 714 осіб з числа засуджених.

Станом на 30 червня 2011 року, за оперативними даними, до державної служби зайнятості звернулося 100 осіб, звільнених після відбування покарання.

Для працевлаштування осіб, які звільнилися із місць позбавлення волі, за поданням державної служби зайнятості заброньовано 40 робочих місць. За сприяння державної служби зайнятості протягом січня - червня працевлаштовано 18 осіб, із них 8 осіб - на заброньовані робочі місця.

На професійне навчання направлено 5 осіб за спеціальностями «Водій категорії «С», «Слюсар з ремонту автомобілів» та за напрямом «Основи підприємницької діяльності».

«Крім того, дуже важливо цю роботу правильно організувати і виконувати з неповнолітніми, тому що, як свідчить досвід, не влаштоване дитинство, безпритульність переходять в рецидив.

Для цього у загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №32 при Кременчуцькій виховній колонії управління Державного департаменту з питань виконання покарань у Полтавській області встановлено програмно-апаратний комплекс «Мотиваційний термінал розвитку зацікавленості до професійного самовизначення». Термінал являє собою молодіжний профорієнтаційний Інтернет-портал, доступ до якого здійснюється через спеціальні електронні пристрої (тач-скріни).

Розміщення терміналу забезпечить доступ учнівської молоді, в період відбуття покарання, до актуальної інформації, яка допоможе визначитися з власним професійним майбутнім, краще адаптуватися до реальних умов на ринку праціі.

Термінал передбачає ознайомлення школярів зі змістом професій, їх вимогами до працівника, навчальними закладами та підприємствами, станом ринку праці, основами законодавства про зайнятість та трудового законодавства, послугами державної служби зайнятості», - підсумувала Тетяна Пальонна.

Микола Окара, начальник відділу організації профорієнтації ОЦЗ

Схожі матеріали:

Поділіться з друзями:   

Останні новини