Архів

Друк

В трьох із чотирьох великих супермаркетів Полтави виявлено порушення

Держінспектори «Полтавастандартметрологія» за дорученням Олександра Удовіченка перевірили 4 великих супермаркети обласного центру на предмет дотримання ними вимог Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» та національних стандартів України.

За якість продукції відповідає виробник, втім торговельний заклад повинен забезпечити належні умови її зберігання та брати на реалізацію лише вироби, які мають маркування, що відповідає чинному законодавству. Як відомо, нині інформація на етикетці служить для споживача мало не єдиним орієнтиром у морі розмаїття різноманітних товарів, представлених у торговельній мережі, адже спробувати продукт на смак можна хіба що на ринку, та й то, відмінні смакові властивості ще зовсім не гарантують, що його виготовлено з натуральних інгредієнтів. На жаль, далеко не кожен продукт, представлений на полиці супермакету, може похвалитися вичерпним та правдивим маркуванням. До того ж, як показали результати перевірок, продукцію власного виробництва нерідко «забувають» проконтролювати за органолептичними, фізико-хімічними, мікробіологічними показниками та показниками безпеки.

Так, при перевірці магазину «Сільпо» №178 (м. Полтава, проспект Миру, 30-А) ТОВ «Фоззі-Фуд» встановлено, що із 5-ти перевірених партій продукції 3 партії напівфабрикатів із м’яса та субпродуктів, а саме ковбаси «Домашня», «Курячі Купати» та «Для грилю зі спеціями» мали споживче маркування на якому не було вказано склад продукту та номер партії, юридичну адресу виробника, позначення нормативного документа, відповідно до якого вони виготовлені, неповністю зазначена назва продукції, відсутня позначка про наявність чи відсутність генетично модифікованих організмів. Крім того, на підприємстві не здійснювався контроль напівфабрикатів за органолептичними, фізико-хімічними, мікробіологічними показниками та показниками безпеки. За вмістом мікотоксинів не контролювали і хліб «Тостовий» та «Лаваш», які реалізовували у цьому закладі.

При перевірці ТОВ «Фудмережа» (м.Полтава, вул.Ковпака, 26-В) встановлено, що із 6-ти партій перевіреної продукції, одна, а саме: партія фаршу «Елітного» власного виробництва, містила завищений вміст вологи, а саме – 78,6%. Не дивно, що цей напівфабрикат, як і ковбасу «Курячу» охолоджену, хліб та тістечка, які виготовлялися в супермаркеті, своєчасно не контролювали за всіма необхідними показниками, як того вимагають нормативні документи. Не виявилося у магазині і затверджених рецептур м’ясних напівфабрикатів та не було проведено їх поставлення на виробництво.

У Полтавській філії ДП «Гарантія-Маркет» (м.Полтава, вул. Фрунзе,185) торгували булочками «Фуршет», печивом здобним пісочно-відсадним, кручениками зі згущеним молоком та напівфабрикатами м’ясними: фрикадельками по-домашньому та крилами курячими, на маркуванні яких не було жодної інформації про дату виготовлення продукції. Крім того, порушувалась періодичність або й взагалі був відсутній контроль продукції за органолептичними, фізико-хімічними показниками та показниками безпеки, частина її не мала документального підтвердження про відсутність використання генетично модифікованих організмів.

Лише при перевірці ТОВ «Метро Кеш енд Кері» торговий центр №25 (Полтавський район, с. Супрунівка) порушень встановлено не було. В цьому супермаркеті в поле зору контролюючих служб потрапили 4 партії дитячого харчування, 4 партії води питної та одна партія м’ясних напівфабрикатів. Уся продукція, що перевірялася, мала належне маркування, сертифікати відповідності, посвідчення про якість та інші необхідні документи.

В результаті проведених перевірок видано 3 приписи про усунення порушень заборонено реалізацію 15-ти партій та 16-ти видів продукції, застосовано штрафні санкції на загальну суму близько 4 тисяч гривень, чотирьох осіб притягнено до адміністративної відповідальності, загальна сума адмінстягнень склала 680 гривень.

На жаль, випадки, коли великі торговельні мережі зацікавлені у продажу товару з дуже тривалим терміном зберігання, або й взагалі воліють закуповувати продукти без позначення на маркуванні дати виробництва, стають дедалі частішими. Якщо термін придатності все ж таки скінчився, а товар так і не знайшов свого покупця, йому нерідко намагаються «продовжити життя» за допомогою різноманітних хитрощів, найпоширеніша з яких – перепакування. Саме так з’являється більша частина готових «нарізок» чи продуктів розфасованих під полістирольну плівку.

Ще гірше, коли прострочений товар намагаються продати під виглядом напівфабрикату чи готової страви (шашлику, салатів, курей-гриль тощо). Далеко не завжди організоване розфасування харчових продуктів в належних санітарних умовах, а не в мийних відділеннях, коридорі чи непристосованих для цього складах. Товар з вичерпаним терміном реалізації можуть певний час зберігати разом з якісною продукцією.

Кожна торговельна мережа намагається запропонувати споживачеві найрізноманітніший асортимент власних виробів, для цього тут створюють спеціальні виробничі підрозділи: м’ясні, кулінарні, кондитерські та пекарні. Втім, одночасне приготування різних страв (виробів) на обмежених площах цехів призводить до порушення елементарних санітарних вимог (правил особистої і виробничої гігієни, використання розробного інвентарю для сирого і готового продукту одночасно і таке інше).

Тож роблячи покупки, краще віддавати перевагу продукції, «свіжість» якої викликає найменше сумнівів, обов’язково уважно знайомитися з інформацією на маркуванні та не зловживати продуктами з тривалим терміном зберігання чи готовими та напівготовими стравами, адже повністю довіряти можна лише тому, що приготовано на власній кухні.

Поділіться з друзями:   

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Останні новини