Архів

Друк

Більшість молокопереробних підприємств області продають продукцію з підвищеною націнкою

Заступник голови облдержадміністрації Олена Адамович зустрілася з керівниками місцевих підприємств товаровиробників молочної продукції. Підставою для зустрічі була необхідність обговорення формування собівартості молокопродукції у Полтавській області та цінової ситуації на ринку молокопродуктів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 року № 1548 облдержадміністраціям надано право регулювати (встановлювати) ціни на молокопродукцію як у виробництві, так і у сфері торгівлі. Державному регулюванню підлягає молоко, сир, сметана та масло вершкове.

Розпорядженням голови облдержадміністрації від 11.07.2008 № 229 (із змінами) встановлено граничну торговельну (постачальницько-збутову) надбавку до оптової ціни виробника (митної вартості) не вище 15 відсотків на молоко коров’яче питне (пастеризоване, фасоване у плівку), сир (кисломолочний), сметану, масло вершкове, у тому числі рівень постачальницько-збутової надбавки становить 5 відсотків.

Поряд з цим в області запроваджено декларування зміни оптово-відпускних цін виробників зазначеної продукції, а також їх оптових реалізаторів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2008 № 373 затверджено Порядок формування цін на продовольчі товари щодо яких запроваджено державне регулювання. Цей Порядок визначає єдині методологічні засади формування виробниками економічно обґрунтованих цін на продовольчі товари, щодо яких запроваджено державне регулювання, та одержання об’єктивної інформації щодо структури та складових ціни виробника за економічними елементами собівартості.

Вимоги цього Порядку поширюються на суб'єктів господарювання, які провадять діяльність з виробництва та реалізації продовольчих товарів, щодо цін на які запроваджено державне регулювання.

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2008 № 373 «Про затвердження Порядку формування цін на продовольчі товари, щодо яких запроваджено державне регулювання» Міністерством економіки України затверджено наказ від 13.08.2008 № 341 «Про затвердження форми декларації про оптову ціну на продовольчі товари, щодо яких запроваджено державне регулювання, та Інструкції про заповнення і застосування декларації про оптову ціну на продовольчі товари, щодо яких запроваджено державне регулювання.

Зазначена норма дала змогу відслідковувати ціну продовольчого товару та розмір торговельної (постачальницько-збутової) надбавки на шляху просування від виробника до кінцевого реалізатора або споживача.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 № 1222 затверджено Порядок декларування зміни оптово-відпускних цін на окремі продукти харчування, у випадку якщо загальне зростання ціни не перевищує 1% протягом місяця. До таких продуктів віднесено молоко коров’яче питне (пастеризоване, фасоване у плівку, сир кисломолочний з вмістом жиру до 9%, сметану з вмістом жиру до 72.5%.

Державну інспекцію з контролю за цінами уповноважено надавати висновки щодо економічного обґрунтування рівнів оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зміни цін на які підлягають декларуванню.

Протягом 2010-2011 років відбулось декларування зміни оптово-відпускних цін таких підприємств: ВАТ «Кременчуцький міськмолокозавод» (18.10.2010), ВАТ «Хорольський молококонсервний комбінат» (24.12.2010), ТОВ «Миргородський сироробний комбінат» (28.04.2010), ВАТ «Лубенський молочний завод» (21.01.2011).

У жовтні поточного року, за результатами моніторингового дослідження, відмічається зростання закупівельних цін на молоко як від сільськогосподарських підприємств, так і від особистих селянських господарств.

За даними управління агропромислового розвитку, закупівельна ціна на молоко на початку вересня становила 3760 грн. /т (від с/г підприємств) та 2650 грн./т – від населення, а на кінець жовтня вона склала відповідно 4000 грн./т та 2970 грн./т, що на 6,4 та 12% більше.

На сьогодні задекларовано ціни на вказану продукцію для ВАТ «Лубенський молокозавод» 21.01.2011, яка за цей період змінювалась на 1% кожного місяця, тобто в сумарному виразі на 7%.

Протягом жовтня місяця роздрібні ціни на молоко (жирністю 2,5%) зросли – на 0,3%, сметану (жирністю 16%) – на 0,5%, масло вершкове 72,5% - на 0,3%.

Практика свідчить, що в багатьох випадках відбувається порушення застосування торговельної націнки, а саме застосування її розміру до ціни придбання, оскільки оптові посередницькі структури не надають декларацію про оптову ціну на продовольчі товари.

Фактична торговельна націнка значно перевищує граничний 15-відсотковий рівень, встановлений розпорядженням голови облдержадміністрації.

За результатами зустрічі дано відповідні доручення та зокрема вирішено провести аналіз реалізації продукції місцевого виробництва в підприємствах мереженої торгівлі; підприємствам молокопереробної галузі приймати активну участь у ярмарках вихідного дня; опрацювати питання відтворення фірмової торгівлі в містах обласного значення та ін.

Схожі матеріали:

Поділіться з друзями:   

Останні новини