Архів

Друк

Валерій Головко: «Потрібно змінити систему зайнятості та її підходи з утримання на мотивацію людини працювати на суспільство й на себе»

Одним із питань, винесених на порядок денний апаратної наради у голови облдержадміністрації Валерія Головка був звіт директора Полтавського обласного центру зайнятості Катерини Клавдієвої щодо стану справ галузі відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21.08.2013 № 667 та від 09.10.2013 № 964.

– Служба зайнятості реалізацію своїх повноважень здійснює через надання соціальних послуг, передбачених чинним законодавством, зокрема через підбір підходящої роботи, професійне навчання, залучення до участі у тимчасовій зайнятості, професійну орієнтацію та надання інформаційно-консультаційних послуг. На діяльність служби зайнятості впливає низка чинників, визначальним серед яких є стан економіки. Характерною рисою Полтавської області є сталість розвитку з одним із найвищих рівнів легальної зайнятості. 71 відсоток зайнятих у нас сплачують єдиний соціальний внесок. В Україні цей показник – 64,5 відсотка, – поінформувала Катерина Клавдієва. – Реагуючи на потребу в кадрах, пріоритетом нашої діяльності минулого року ми визначили активізацію співпраці з роботодавцями. Як наслідок, кількість заявленої потреби в робочих місцях зросла майже до 59 тисяч. Це найбільший показник за останні дев’ять років. Нами працевлаштовані 47 тисяч осіб, зокрема до надання статусу безробітного 23 тисячі осіб. У результаті такого працевлаштування економія допомоги по безробіттю склала 216 мільйонів гривень.

Катерина Клавдієва розповіла, що чисельність працевлаштованих у 2017 році найбільша за весь період діяльності служби зайнятості, починаючи з 1991 року. Водночас статус безробітного отримали 69 тисяч осіб, що на 6 тисяч менше, ніж у 2016-му. З них працевлаштовані 22 тисячі безробітних. Активно в області впроваджуються громадські роботи. 17 тисяч осіб залучені до тимчасової зайнятості. Професійним навчанням охоплено 7,7 тисячі безробітних. Новою робітничою професією оволоділи майже 600 безробітних.

Минулого року Полтавщина разом із Харківською та Львівською областями була у пілотному проекті по роботі з малозабезпеченими та внутрішньо переміщеними особами. У межах проекту працевлаштовані 163 людини, до громадських робіт залучено 235 осіб. Приватними підприємцями стали 15 учасників проекту. В ході реалізації грантового проекту ЄС «Полтавська область для внутрішньо переміщених осіб» 13 роботодавців отримали з гранту 352 тисячі гривень і 15 підприємців з числа ВПО – 47 тисяч гривень.

– Разом із Департаментом економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій ОДА вперше в програмах соціально-економічного розвитку передбачене створення шести тисяч робочих місць. Це конкретні робочі місця, ми їх супроводжуємо, щоб роботодавці за можливості отримали компенсаційні виплати за умови працевлаштування безробітних, – додала Катерина Клавдієва.

Вона зосередила увагу й на проблемних питаннях ринку праці:

– Перше – сезонність виробництва. У жовтні 2017-го рівень зареєстрованого безробіття склав історичний мінімум – 1,8 відсотка, але у зв’язку з сезоном на ринок праці вийшло на 9 відсотків більше сезонних працівників – близько 12 тисяч. Особливе зростання в Машівському, Глобинському, Великобагачанському, Кобеляцькому, Новосанжарському районах. На кінець грудня показник зареєстрованого безробіття становив 2,7 відсотка, що на рівні минулого року. Другим проблемним питанням є наростання відтоку кадрів, особливо молодих, за кордон. Першочерговою причиною такої трудової міграції є низький рівень зарплат. Торік середня заробітна праці за вакансіями склала 3800 гривень. Ще одне проблемне питання – недостатній обсяг відновлення робітничих кадрів. Якщо у 2010 році в ПТУ підготовлено 9 тисяч робітничих кадрів, то у 2017-му – 4,1 тисячі. Нині з 4,1 тисячі набраних студентів 3,3 тисячі ми готові по закінченню навчання працевлаштувати за один день, бо це гостродефіцитні на ринку праці професії. Паралельно відбувається старіння реєстрованого ринку. Частка молоді у загальній чисельності безробітних зменшилася із 46 відсотків у 2010 році до 36 відсотків у 2017 році. Питома вага молоді 25 – 35 років на ринку праці зникла, бо люди виїжджають за кордон.

– В області зареєстровано 59 тисяч вакансій, а рівень безробіття сягає 69 тисяч осіб. Про що це говорить? Система, яка працює з утримання осіб по безробіттю, не дає їм можливості й мотивації для пошуку роботи, не стимулює їх, не змушує працювати на себе й державу. Ось це, мабуть, основна причина, чому ми стоїмо на місці. Потрібно змінити систему зайнятості та її підходи з утримання на мотивацію людини працювати на суспільство й на себе, – наголосив Валерій Головко. – Система не стимулює населення до роботи, адже людина, яка не працює, отримує таку ж саму мінімальну заробітну плату, як людина, яка працює. Тому маємо постійно про це говорити, звертатися до Уряду, народних депутатів України, Президента України, щоб змінити акцент з утримання на підтримку. Якщо сьогодні не впровадимо цей підхід, завтра буде нікому працювати на наших підприємствах. Якщо не зламаємо систему паразитування й не створимо нову, яка мотивує і змушує людину працювати, то не змінимо стан справ. Ми, країна, яка перебуває у стані війни, де так важко відновлюється економіка, не можемо утримувати таку кількість людей.

– Водночас маємо розповісти людям, що робота за кордоном – це не панацея, потрібно показати й зворотній бік медалі. Туристичні компанії розповідають тільки позитив, а потрібно говорити й про інший бік таких заробітків і про те, що й на Полтавщині можна також достойно заробити. Потрібно очолити рух по інформуванню людей, які хочуть виїхати за кордон, – висловив пропозицію голова обласної ради Олександр Біленький.

Катерина Клавдієва зазначила, що служба зайнятості спільно із засобами масової інформації проведуть таку інформаційну кампанію.

Схожі матеріали:

Поділіться з друзями:   

Останні новини