Архів

Друк

Мандрівний проект «Ukraїner» розповів про неординарних мешканців Полтавщини

13 листопада в Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І.П. Котляревського пройшла зустріч-презентація з учасниками мандрівного медіапроекту «Ukraїner».

«Ukraїner» — туристично-експедиційний медіапроект, спрямований на нове відкриття України: культури регіонів, активних творчих людей, ефективних локальних спільнот та іншого. Протягом 1,5 років масштабна експедиція Україною планує охопити усі 14 історичних земель України — від Закарпаття, Слобожанщини до Поділля, від Волині до Таврії.

З 1 листопада учасники перебувають на Полтавщині і знімають цікавих людей нашого регіону.

Про сам проект у Полтаві розповідала тільки частина команди. Двоє «українерів» — Денис Охріменко та Сергій Коровайний — в цей час у Гадячі знімали хасидів.

Ідея створення «Ukraїner» належить блоґеру та письменнику Богдану Логвиненку. Він певний час проживав за кордоном і думав про те, як бути корисним Україні. На його думку, великою проблемою є нездатність українців загорнути цікавий і якісний продукт у привабливу упаковку. Спочатку була думка за результатами мандрівки створити цікавий туристичний путівник. Але згодом це переросло у щось набагато більше.

Свого часу Логвиненко подорожував південно-східною Азією, де, за його словами, кожна точка уже сфотографована і є на Google Maps. В Україні в цьому плані є великий пробіл — що і зацікавило ентузіастів.

Богдан навів дані про 40% населення, які ніколи не виїздили навіть за межі своєї області. Уявлення про інші регіони вони черпають з доступних джерел, чим можуть викривлювати картину свого сприйняття. «Ukraїner» допомагає людям зрозуміти, що нашою країною можна подорожувати і це весело.

Для промоції України серед іноземців матеріали мандрівників перекладають на кілька мов. Все це робиться руками волонтерів, які допомагають проекту.

Полтавка Наталка Панченко відома у Варшаві як одна з облич української діаспори. У столиці Польщі вона і познайомилася з Богданом. Згодом, коли мандрівники планували експедицію на Полтавщину, то й написали їй, оскільки Панченко родом з нашої області. Спочатку Наталка відмовилася через завантаженість по роботі. Але чим більше допомагала «українерам» з контактами, тим більше розуміла, що має бути з ними. Так і взяла відпустку у свого керівництва.

За словами Панченко, найцінніше у проекті — це люди, з якими вони знайомляться у подорожі.

Одним із таких ще під час мандрів Закарпаттям став Мішель Якобі. Це німець-еколог, який приїхав на Західну Україну вирощувати карпатських буйволів (тварин лишилося 60 на весь світ, у Якобі — 40). До чоловіка приїздять волонтери з усього світу. Глядачам показали 9-хвилинне відео про нього.

Люди, яких «Ukraїner» обирає для матеріалів, дуже часто не звикли бути героями. Вони допитуються, хто про них розповів і що саме вони мають говорити. Наприклад, чоловік з Панасівки, який робить дивовижні скульптури. Або майстер з Горішних Плавень, який власними руками зробив уже 6 яхт. Чи пасічник з Юріївки зі 140 вуликами і доброю вдачею. Їх, на думку «українерів», потрібно відкривати читачам.

Наталка Панченко розповіла й про інший бік проекту, який не відразу помітний:

— «Ukraїner» є важливим і для тих, до кого ми приїздимо.

Дівчина пояснила, що багато хто, особливо у селах, просить їх одне — приїхати ще раз. Ці герої часто самотні, їхні села вимирають. Проста розмова і увага для них — радість.

«Найстрашніше — коли ти лишаєшся сам. Все інше — щастя», — сказала одна з героїнь проекту. Панченко пояснила, що варто помічати людей, яким ми дуже потрібні.

Богдан Логвиненко показав ще один сюжет із Закарпаття. Він розповідав про колишнього депутата облради з Ужгорода, який поїхав у село і створив там екопоселення. Хоча до того планував балотуватися до Верховної Ради. Чоловік щасливий, що випікає хліб за давніми рецептами, вирощує їжу у теплицях і живе серед природи,

Наприкінці заходу аудиторія задавала питання і радила, куди можна було б ще завітати у пошуках цікавих людей Полтавщини. У нашому місті «українери» пробудуть до вівторка.

Фото: Анна Ютченко
Роман Повзик, незалежне мистецьке об’єднання «Magnum Opus»
Поділіться з друзями:   

Останні новини