Архів

Друк

Прокуратура незадоволена боротьбою з пиятством та палінням неповнолітніх

В обласній прокуратурі відбулася міжвідомча нарада, на якій обговорювали стан дотримання вимог законодавства щодо заборони реалізації дітям алкогольних напоїв, пива і тютюнових виробів.

Основною метою наради стало зосередження уваги на проблемах захисту дітей від негативного впливу дорослих і батьків, які втягують їх у пияцтво, визначення векторів спільної діяльності та узгодження заходів правоохоронних органів та виконавчої влади, спрямованих на попередження правопорушень і бездоглядності серед дітей, захисту їхніх прав. Адже за інформацією Всесвітньої організації охорони здоров'я, Україна посідає перше місце в світі по вживанню алкоголю дітьми. За останні 10 років кількість звернень до лікарів із приводу дитячого алкоголізму збільшилася втричі. Сьогодні в країні 1% дітей 12–13-ти років щодня вживають алкогольні напої. Крім цього, українці – другі у світі за кількістю курців після Греції. Держкомстат України констатує постійно зростаючу кількість тих, хто курить, серед дітей від 12 до 18 років. Половина з них викурює за добу від 16 до 20 сигарет.

Прокурорськими перевірками були встановлені суттєві порушення законодавства щодо реалізації неповнолітнім алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів, профілактики алкоголізму в молодіжному середовищі в діяльності органів внутрішніх справ, структурних підрозділів органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Найчастіше вживають алкогольні напої діти алкозалежних батьків. І найважливішою причиною вживання підлітками алкоголю є неорганізоване дозвілля. Це стосується дітей із малозабезпечених сімей, батьки яких не можуть оплатити їхнє перебування в гуртках та секціях.

Малоефективною є робота відділень кримінальної міліції, відділів освіти, служб у справах дітей, центрів соціальних служб для молоді із сім’ями, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків. Не у всіх випадках сім’ї алкоголіків, наркоманів своєчасно ставляться на облік, повідомляються про них лікувально-профілактичні заклади.

Відсутність чіткого та своєчасного обміну інформацією між міліцією, службами у справах дітей та наркологами про осіб, які перебувають на обліку, призводить до несвоєчасного їх виявлення, недостовірних обліків та неналежної профілактичної роботи з ними.

На Полтавщині за 4 місяці поточного року працівниками кримінальної міліції щодо неповнолітніх складено 95 адміністративних протоколів за розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв та появу в громадських місцях у нетверезому стані; 51 - за куріння тютюнових виробів у заборонених місцях; 85 - за порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями. Проте в деяких районах області робота по виявленню і притягненню до адміністративної відповідальності дорослих за втягнення неповнолітніх у пияцтво та за продаж дітям пива та алкогольних напоїв взагалі не проводиться.

Більшістю підрозділів кримінальної міліції у справах дітей у разі виявлення порушень Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» не направляються матеріали до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних та тютюнових виробів ДПА в області про застосування фінансових санкцій до суб’єктів господарювання або позбавлення їх ліцензій.

Не займають принципової позиції у сфері додержання законодавства щодо реалізації алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів посадові особи обласного управління у справах захисту прав споживачів, на яких покладений обов’язок здійснення державного контролю за виконанням законів про захист прав споживачів та надано право проведення перевірок суб’єктів господарювання. Порушуючи законодавство, службові особами управління інколи нараховують штрафні санкції, навіть нижчі за встановлений законом мінімальний розмір.

Перевіркою актів управління захисту прав споживачів у Полтавській області, складених за І квартал поточного року, встановлено, що незважаючи на внесення численних приписів керівникам суб’єктів господарювання про усунення виявлених порушень щодо реалізації алкогольних напоїв та інших товарів, реальне їх виконання не контролюється. Також за результатами 71 перевірки дотримання вимог законодавства щодо реалізації тютюнових виробів, проведених спеціалістами управління у минулому та поточному роках, встановлені порушення лише в діяльності 2 суб’єктів господарювання і знято з реалізації 1,6% всієї перевіреної тютюнової продукції.

Неповною мірою реалізують свої функції служби у справах дітей, на які покладено координацію діяльності органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій у вирішенні питань соціального захисту дітей, запобігання бездоглядності і правопорушенням серед них, а також ведення обліку дітей, які опинились у складних життєвих обставинах.

За результатами прокурорських перевірок порушено 2 кримінальні справи, внесено 57 приписів і подань, опротестовано 24 незаконних акти, за розглянутими документами реагування притягнуто до відповідальності 45 посадових осіб. Начальнику УМВС України в області та голові облдержадміністрації прокуратурою області внесені подання.

Прес-служба прокуратури області
Поділіться з друзями:   

Останні новини