Архів

Друк

«Прийшла навала московська й принесла з собою руїну і смерть»

Так гірко відгукувалася про окупацію Української Народної Республіки (УНР) більшовицькою лєнінською Росією діячка Української революції 1917-22 років, педагог, прозаїк й літературознавець Софія Русова.

Ці слова з її спогадів досі актуальні, адже й нині триває російсько-українська війна, загрози нашій державності бачимо неозброєним оком. Тож, вислів просвітительки й обрали як назву для «круглого столу», що його цими днями провели Полтавське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка й Департамент освіти і науки облдержадміністрації у навчальному закладі інтернатного типу «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки ім. Софії Русової Полтавської обласної ради».

«Донедавна обласний інтернат № 2 I-III ступенів мав ім’я Надії Крупської - діячки злочинної партії російських більшовиків, соратниці ката українського народу Владіміра Ульянова -Лєніна. Товариство «Просвіта» у рамках громадських ініціатив, що спрямовані на виконання декомунізаційних законів та Указу Президента «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років» зініціювало перейменування. Полтавська обласна державна адміністрація та депутати обласної ради підтримали нас. Тож на сімнадцятій сесії облради схвалено рішення № 532 «ПРО ПЕРЕЙМЕНУВАННЯ ПОЛТАВСЬКОЇ СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ ШКОЛИ-ІНТЕРНАТУ № 2 І-ІІІ СТУПЕНІВ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ». Відтепер заклад гідно несе славне ім’я Софії Русової - видатного педагога життя і діяльність котрої нерозривно пов’язана із Полтавою, активного діяча Української Революції 1917-21 років, сторіччя якої Україна відзначає у цьому році, автора цілої низки педагогічних праць», - сповістив на зібранні перший заступник голови Полтавського обласного товариства «Просвіта», автор ідеї щодо перейменування, координатор громадського-волонтерського проекту «Декомунізація на Полтавщині» Олег Пустовгар. У своєму виступі він зробив акцент на тому, що ідеолог українського націоналізму Микола Міхновський вперше публічно промову «Самостійна Україна» виголосив 19 лютого 1990 року саме у Полтаві – якраз у будинку подружжя українських патріотів Олександра та Софії Русових. Як відомо, маніфест «Самостійна Україна» є знаковим, історичним. Саме у будинку Русових Микола Міхновський уперше в нашій історії 20 століття заявив про потребу здобуття національної державності. Саме у будинку Русових названо головного ворога України — російський імперіалізм. Саме у полтавському будинку Русових Микола Міхновський закликав українців виборювати «одну, єдину, неподільну, вільну, самостійну Україну від гір Карпатських аж по Кавказькі». Олег Пустовгар висловив переконання, що перейменування інтернату як спільний крок громадськості і влади стане гідним внеском у справу патріотичного виховання молоді. Власне, «круглий стіл» й мав на меті подальшу популяризацію серед молоді особистості видатної українки. До участі запросили викладачів та вихованців «Центру освіти та соціально-педагогічної підтримки ім. Софії Русової Полтавської обласної ради», козаків Полтавського коша Українського козацтва імені Миколи Міхновського, працівників Державного архіву Полтавської області, викладачів та студентів кафедри педагогіки Полтавського національного педагогічного університету ім. Короленка.

До речі, перейменування інтернату – це не перший крок у справі увічнення Софії Русової у Полтаві. Нагадаємо, що торік голова облдержадміністрації Валерій Головко перейменував провулок Бакинських комісарів на честь родини Русових. Ініціатором був голова Полтавського товариства «Просвіта» Тарас Пустовіт. Закономірно, що відомий архівіст, історик і просвітянин виголосив на «круглому столі» ключову промову про те, що Софія Русова одна із перших в Україні шукала шляхи до створення національної системи освіти. За словами пана Тараса, Русова сприяла появі у Появі україномовних дитсадків і гімназій. Адже як педагог-філософ, глибоко усвідомлювала, що школа й виховання мають діяти у повній відповідності з особливостями й потребами своєї країни та нації. У часи УНР належала до складу Центральної Ради і Секретаріату освіти, в якому керувала дошкільним і позашкільним відділами. Рішуче втілювала у життя гасло: «Українізація народної освіти, всіх її організацій», брала активну участь у Всеукраїнському з’їзді вчителів (квітень 1917), Всеукраїнському професійному учительському з’їзді (серпень 1917); стала співзасновником Педагогічної Академії для підготовки вчителів українознавства. У міністерстві освіти (за гетьманату Павла Скоропадського) очолювала департамент дошкільної та позашкільної освіти, дерусифіковувала школи, влаштовувала курси українознавства, готувала українські шкільні підручники. Родина Русових постійно перебувала під особливим поліційним наглядом влади Російської імперії. Їхній Полтавський будинок навпроти земської управи на зламі ХІХ-ХХ ст. відвідували Симон Петлюра, Борис Мартос, , Панас Мирний, Володимир Короленко, Лев Падалка .

«Софія Русова — видатний літературознавець, дослідник дитячої літератури, співробітник численних наукових і популярних українських журналів, автор праць про творчість Тараса Шевченка й Григорія Сковороди»,- розповів Тарас Пустовіт.

Просвітницькі заходи на честь знаного педагога стануть у Полтаві регулярними. Заступник директора з науково-методичної роботи «Центру освіти і соціально-педагогічної підтримки імені Софії Русової» Любов Куторжевська повідомила, що навесні школа планує влаштувати Всеукраїнські наукові читання, присвячені Софії Русовій.

“ Окрім зміни назви, спеціалізована школа-інтернат № 2 змінила й статус. Відтепер це експериментальний заклад освіти регіонального рівня. Цей статус надано наказом Департаменту освіти і науки ОДА «Про проведення дослідно-експериментальної роботи регіонального рівня». Відтак опікуємося проектом «Соціалізація особистості в умовах інноваційного освітнього середовища», який розрахований на 5 років. У нас з’явилися класи з інклюзією та багато занять для творчого розвитку учнів», – зазначила директор Полтавської спеціалізованої школи-інтернату №2 І-ІІІ ступеня «Центру освіти і соціально-педагогічної підтримки імені Софії Русової» Алевтина Ключинська.

Учасники «круглого столу» переглянули документальний фільм про Софію Русову.

Прес-центр Полтавського обласного товариства «Просвіта»

Схожі матеріали:

Поділіться з друзями:   

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Останні новини