Архів

Друк

На Котелевщині археологи розкопали золоті бляшки, бронзове дзеркало, шкіряний пояс та багато інших унікальних речей скіфського періоду

На теритoрії «Історикo-культурнoго запoвідника«Бiльськ», що у Котелевському районі,триває археологічна експедиція. Науковці досліджують Більське городище та місце поховання скіфів.

Археологи працюють в урочищі Скоробір.Один курган науковці вже дослідили повністю.

— Свого часу він був пограбований, тут повністю відсутній кістяк людини та цінні речі. Натомість ми розкопали залишки кістяка коня, цілий глиняний глечик, три бронзові бляшки та вток для списа. Знахідкам близько 2,6 тисячіроків, — розповів Ігор Корост, директор КУ Історико-культурного заповідника «Більськ» Полтавської ОР.

Знайдений глечик науковці називають унікальним, адже це перша подібна знахідка в нашій країні.

— Це доводить, що населення Більського городища мало власний устрій, а також у них були розвинені торгівля та промисловість, — додав Ігор Корост.

Ще один курган археологи нині досліджують. Свого часу він також був пограбований, але деякі цінні речі залишилися. Науковці розкопали золоті бляшки, бронзове дзеркало із зображенням пантери, шкіряний пояс із бронзовими виробами на ньому, елементи зброї, цілу грецьку амфору та інший посуд — місцевий та привезений з інших країн.

— У цьому кургані ми також розкопали залишки двох людських скелетів. Чоловіки то, чи жінки, нині сказати складно. Треба проводити експертизу. З впевненістю можна сказати, що і цим знахідкам близько 2,6 тисячі років, —сказав Ігор Корост.

Участь в розкопках беруть як досвідчені науковці, так і студенти археологічного факультету ХНУ ім. В. Н. Каразіна.

— Щороку студенти протягом 21-го дня проходять тут практику. Разом з досвідченими археологами вони досліджують Більське городище та місце поховання скіфів, — зазначила Ірина Шрамко, директор музею археології ХНУ ім. В. Н. Каразіна.

Паралельно з експедицієюу Більську працюєІІІ Міжнародна археологічна польова школа.Майже 50 студентів та аспірантів з нашої та інших країн світу протягом двох тижнів працюватимуть в урочищах Царина Могила та Скоробір.

— Міжнародна археологічна польова школа – це результат продуктивної співпраці науковців Інституту археології НАНУ та «Історико-культурного заповідника “Більськ”». Ця школа – велике свято для Полтавщини, — зауважила Валентина Вождаєнко, заступник начальника управління культури Полтавської ОДА.

Довідка: Більське городище розташоване між річками Ворскла та суха Грунь поблизу с. Більськ Котелевського району Полтавської області. Дослідники ототожнюють його з містом Гелон, яке згадує Геродот. Площа Більского городища – понад 4020 га, а загальна довжина валів – понад 33 км. Феноменальна пам’ятка вивчається вже понад 110 років та привертає увагу провідних дослідників з різних куточків світу. Городище існувало впродовж 500 років (VIII—IV ст. до н.е.) та було елементом глобальних історичних подій Центральної та Східної Європи. Розвиток городища віддзеркалює етнокультурні та господарсько-економічні зміни у житті прадавнього населення регіону того часу.

Прес-служба Полтавської ОДА
Поділіться з друзями:   

Останні новини