Архів

Друк

Як зареєструвати ФОП

Перша складова підприємницької діяльності — це креативна та виважена бізнес-ідея, а друга — правильна реєстрація фізичної особи-підприємця (далі – ФОП).

Що таке реєстрація підприємців? Якими головними законами та положеннями треба керуватися ФОП для здійснення реєстрації? І найголовніше — з чого саме треба розпочинати реєстрацію підприємницької діяльності?

Стаття 42 Господарського кодексу України роз’яснює, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Згідно із законодавством України для того, щоб розпочати підприємницьку діяльність фізичній особі треба пройти обов’язкову процедуру реєстрації ФОП.

На території України розпочати господарську діяльність можуть не тільки українці, але і громадяни інших держав, які на основі законодавства не обмежені у дієздатності чи правоздатності. Ця норма закріплена частиною 1 статті 50 Цивільного кодексу України. Однак слід звернути увагу, що чинне законодавство України містить обмеження на ведення підприємницької діяльності для держслужбовців та працівників органів місцевого самоврядування, військовослужбовців, працівників служби безпеки, прокуратури, судів. Крім того, заборону на здійснення реєстрації підприємців можна накласти, якщо на те є рішення суду.

Початок ведення приватного бізнесу розпочинається із процедури реєстрації. Алгоритм реєстраційних дій визначає Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV (далі — Закон № 755). Так, оформити підприємницьку діяльності можна (хоча наразі вже не обов’язково) за місцезнаходженням приватного підприємця. І якщо раніше послуги з оформлення ФОП мали право надавати винятково державні реєстратори, то з 01.01.2016 подібні адміністративні функції можуть виконувати нотаріуси та органи місцевого самоврядування, якщо про це є відповідне рішення місцевої ради.

Реєстрація підприємницької діяльності здійснюється на основі заяви встановленого зразка, де записуються необхідні відомості стосовно майбутньої підприємницької діяльності.

Заява на реєстрацію ФОП може бути надана суб’єктам державної реєстрації декількома способами. По-перше, майбутній підприємець може подати реєстраційні документи самостійно. При цьому особа має пред’явити паспорт громадянина України, посвідку на тимчасове або постійне проживання, паспортний документ іноземця або посвідчення особи без громадянства. По-друге, документи може подати уповноважений на те представник, який повинен мати нотаріально завірену довіреність із переліком повноважень та паспорт.

Для державної реєстрації фізичної особи підприємцем подаються наступні документи:

1) заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем;

2) заява про обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової і митної політики, - за бажанням заявника;

3) нотаріально засвідчена письмова згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника чи органу опіки та піклування - для фізичної особи, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю, але не має повної цивільної дієздатності.

Слід звернути увагу, що реєстрація підприємницької діяльності здійснюється на основі заяви встановленого зразка, де записуються необхідні відомості стосовно майбутньої підприємницької діяльності. Форму заяви, що подається заявником, затверджено наказом Мін’юсту від 18.11.2016 № 3268/5 «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

У заяві, форму якої затверджено наказом Мін’юсту від 18.11.2016 № 3268/5, треба правильно вказати такі дані:

• своє прізвище, ім’я та по батькові;

• ідентифікаційний код (або свої паспортні дані, якщо особа відмовилися від присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника поджатків);

• місце проживання/місцезнаходження;

• обрані види діяльності (згідно із КВЕД-2010);

• свої контактні дані.

Окремо слід вказати види діяльності, які обирає майбутній підприємець для своєї подальшої роботи.

Після прийняття заяви від фізичної особи суб’єкт державної реєстрації має 24 години для розгляду та вчинення необхідних реєстраційних дій (реєстрації, призупинення обробки наданих документів, відмови в реєстрації).

Законом № 755 визначено виключний перелік підстав для відмови у державній реєстрації фізичної особи – підприємця, а саме:

1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;

2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони у проведенні реєстраційної дії;

3) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку;

4) наявні обмеження на зайняття підприємницькою діяльністю, встановлені законом;

5) наявність в Єдиному державному реєстрі запису, що фізична особа вже зареєстрована як фізична особа - підприємець.

Повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації повинно містити посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також повинно бути зазначено, який саме пункт чи стаття поданого заявником документа (статуту, протоколу тощо) не відповідає нормам законодавства.

Відмова у державній реєстрації здійснюється протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації, крім вихідних та святкових днів.

У разі відмови у державній реєстрації документи, подані для державної реєстрації (крім документа про сплату адміністративного збору), повертаються заявнику не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від заявника заяви про їх повернення.

Після усунення причин, що були підставою для відмови у державній реєстрації, заявник може повторно подати документи для державної реєстрації.

Якщо всі документи надані правильно, в повному обсязі та не здійснювалося призупинення обробки даних, то державний реєстратор відразу вносить запис про проведення державної реєстрації підприємця. Оскільки відомості про державну реєстрацію підприємців є загальнодоступною інформацією, то реєстратор зобов’язаний оприлюднити дані виписки на порталі електронних сервісів. На цьому порядок реєстрації ФОП можна вважати завершеним.

В.о. начальника Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Дар’я Бридак

Схожі матеріали:

Поділіться з друзями:   

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Останні новини