АрхівДрук

Гімнастка, яка покорила повітряний простір

Розповідь про славетну супрунівчанку Ніну Антонівну Бочарову.

Нещодавно в Інтернеті випадково натрапив на коротку енциклопедичну статтю про видатну землячку – Ніну Антонівну Бочарову. Яким було моє здивування, що ця жінка-герой колись народилась у моєму рідному селі, Супрунівці! А ніхто ж ніколи не згадав про неї. На моє запитання: «Що вам відомо про Ніну Антонівну Бочарову?», яке я поставив перед багатьма жителями села, почув тільки одне: «Та хтозна, не чули про таку». Ось така пам'ять народу про своїх героїв…

Народилась Ніна Антонівна Бочарова 24 вересня 1924 року в селі Супрунівці Полтавської області. У 1932-33 роках була свідком страшного Голодомору. Ніна Антонівна із сумом згадує ті часи: «Мені тоді було дев’ять років. Поруч були поля колгоспні, і я ходила красти моркву. Інакше б ми повмирали, звичайно. Пам’ятаю, мамі вдавалося ліпити оладки з лушпиння проса, десь знаходили шкірку від картоплі. Ми й палиці по воронам кидали, але збивали тільки горобців. А тепер я їжджу на дачу годувати чужих котів, чужих собак. Я робила всі ті речі не тому, что я звір якийсь, просто треба було виживати… Сестру мою ледве «на м’ясо» не забрали. Вона ж ще малою була, п’ять років. Їй щось пообіцяли і ледве не відвезли».

Спортом дівчина почала займатися ще в Супрунівській школі, де вчителем фізкультури був Петро Павлюк. Він і помітив талант своєї учениці. Вже в чотирнадцять років Ніна Бочарова отримала «золото» чемпіоната України серед спортсменів середнього шкільного віку.

Коли розпочалась війна, Ніні Антонівні було 17. Про цей період життя згадує неохоче. Біля Харкова носила партизанам гранати, там її ледь не вбили…

Знайомство Бочарової з Києвом сталося у 1944 році. Приїхавши до Києва, Ніна Антонівна, незважаючи на постійні нестатки, вступила до Київського державного інституту фізичної культури, який закінчила 1948 року. Потім виступала за київське спортивне товариство «Будівник». Далі – швидке спортивне зростання, отримання нагород.

У 1949 році  Ніна Бочарова стала абсолютною чемпіонкою СРСР у вправах на колоді, а у 1951 році - чемпіонкою СРСР у вправах на брусах і колоді.

Ніна Бочарова вигадала вправу, яку ніхто у світі не виконував — поперечний шпагат на брусах. А оскільки бруси були старої конструкції, то стійки з метою безпеки притримували інші спортсменки

1952 року, коли збірна СРСР дебютувала на XV Олімпійських іграх у Гельсінкі, Ніна Бочарова стала другою після харківчанки Марії Гороховської в абсолютному заліку. Вона отримала дві золоті нагороди (у командній першості і у вправах на колоді) і дві срібні (у багатоборстві і в командних вправах з предметами).

У 1953 році на Всесвітніх іграх студентів завоювала п’ять золотих і одну срібну медалі.

Всесвітній фестиваль молоді і студентів у Бухаресті, 1953 рік: крайня зліва - зовсім юна майбутня легенда світової гімнастики Лариса Латиніна, Ніна Бочарова - друга справа

У 1954 році на чемпіонаті світу у Римі (Італія) Ніна Бочарова завоювала ще дві медалі - золоту (у командній першості) і срібну (у командних вправах з предметами). У складі збірних СРСР та України - багатократна чемпіонка і призер міжнародних змагань.

Після закінчення активної спортивної діяльності працювала тренером-вихователем і спеціалістом в українській раді Добровольного спортивного товариства «Спартак». Потім керувала радою «Юного авангардця» Центральної ради Добровольного спортивного товариства «Авангард». Ніна Антонівна - Заслужений майстер спорту СРСР із спортивної гімнастики.


Цей м’яч, на якому залишили свої підписи легендарні динамовці (Лобановський, Біба, Трояновський, Серебряніков) Ніні Бочаровій, був подарований на її 80-річчя. Проте у 90-ті рр. їй довелось його продати.

Добре, що хоч держава не забула славетну українку і нагородила Орденами княгині Ольги III і II ступенів (у 2002 і 2009 рр. відповідно). Тепер ця жінка-легенда з гордістю говорить: «Я людина сильної волі. Я не маю права боятися. І ніколи ні на що не скаржилася».

Поділіться з друзями:   

Останні коментарі в блогах

Офіційні блоги

Державна податкова інспекція у м.Полтава

офіційний блог

Полтавське обласне управління лісового та мисливського господарства

офіційний блог

Управління Держпраці у Полтавській області

офіційний блог

Персональні блоги

Василь Фазан

протоієрей храму Вознесіння Господнього м. Полтава УПЦ