АрхівДрук

Повідомлення Мінсоцполітики України про право на додаткову відпустку за особливий характер праці працівників державних органів, які не є державними службовцями

У адміністрації державних установ часто виникає питання: чи мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці зайняті роботою на персональних комп’ютерах працівники державних органів, які не є державними службовцями і виконують функції з обслуговування (завідувач архіву, протокольної частини, копіювально-розмножувального бюро, інспектор, секретар керівників та працівники інших професій та посад, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 р. № 15).

Відповідь на питання надає Міністерство соціальної політики України.

Згідно з пунктом першим статті 8 Закону України “Про відпустки” окремим категоріям працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці за Списком виробництв, робіт, професій і посад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 № 1290 (зі змінами).

Відповідно до підрозділу «Інші види виробництв» розділу ХХІІ “Загальні професії за всіма галузями господарства” (позиція 58) вищезазначеного Списку працівники, які працюють на електронно-обчислювальних та обчислювальних машинах, (у тому числі на персональному комп’ютері) та яким тривалість щорічної відпустки не визначена іншими нормативно-правовими актами, мають право на щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці тривалістю до 4 календарних днів.

Ця позиція Списку поширюється на всіх працівників, які у своїй роботі застосовують персональний комп’ютер, незалежно від займаної посади (професії) та виду монітору. Це стосується й працівників, які з набранням чинності Закону України «Про державну службу» втратили статус державного службовця.

Не поширюється вищезазначена норма Закону України “Про відпустки” (далі Закон) на державних службовців, яким види та тривалість відпусток визначено статтями 57 та 58 Закону України “Про державну службу», а також на посадових осіб місцевого самоврядування.

Конкретна тривалість таких відпусток встановлюється колективним або трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах (стаття 8 Закону).

Відповідно до пп. 6 і 7 Порядку застосування зазначеного вище Списку, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.98 р. № 16, зареєстрованого Міністерством юстиції України 30.01.98 р. за № 58/2498 (із змінами), додаткова відпустка за особливий характер праці надають пропорційно до фактично відпрацьованого часу.

У розрахунок часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менш як половину тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад.

Відповідно до пп. 6 і 7 Порядку застосування названого вище Списку, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.98 р. № 16, зареєстрованого в Мін'юсті України 30.01.98 р. за № 58/2498, додаткову відпустку за особливий характер праці надають пропорційно до фактично відпрацьованого часу.

У розрахунок часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менш як половину тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад.

Облік часу, відпрацьовано в зазначених умовах, здійснюється власником або уповноваженим ним органом (п.5 Порядку).

Рішення щодо надання щорічної додаткової відпустки працівникам, які у своїй роботі застосовують комп’ютер, приймається роботодавцем у кожному конкретному випадку з урахуванням вище зазначених умов.

Поділіться з друзями:   

Офіційний блог

Управління Держпраці у Полтавській області

 

Начальник - Щербак Сергій Леонідович

 

м. Полтава вул. Пушкіна, 119

e-mail: slnaglad@ukrpost.ua

Тел. (05322) 7-51-66

 

Сайт: http://dpu.gov.ua