АрхівДрук

Історія одного скарбу, або хан Кубрат на Полтавщині

Про віднайдення Перещепинського скарбу.

Кожен з нас мріяв колись знайти скарби. Чи це були дитячі мрії, чи дорослі, але не один раз ми втішали себе ілюзіями про багатство. Ця історія про надзвичайно цікаву знахідку; про випадок, котрий доля дарує нам, можливо, раз на сто років.

…29 травня 1912 року поблизу села Мале Перещепине Костянтиноградського уїзду Полтавської губернії (нині Новосанжарського району Полтавської області) була відкрита одна з найдивовижніших знахідок ХХ століття.

Декілька пастушків пасли худобу неподалік від річки Ворскла. Несподівано нога одного з хлопчиків провалилася в широке горло позолоченої посудини, що ховалася під землею. Розгрібаючи пісок, пастушки дістали з-під землі декілька золотих і срібних речей і віднесли їх у село. Селяни, здивовані знахідками і зачаровані неймовірною красою золота, взяли лопати і негайно з’явилися на місце, де розпочали розкопки.

Величезний скарб – більше 800 предметів! – знаходився у піску на глибині 0,2 м – 1м, в околиці 1,5 м. Між золотими і срібними предметами були знайдені фрагменти глиняних дощок.

Вилучені з-під землі дорогоцінності були розподілені між селянами. Проте знайденим втішалися не довго. Звістки про скарб швидко досягли губернської влади. У Мале Перещепине вирушили поліцейські та археологи. Ученим вдалося зібрати більшу частину знахідок.

Невдовзі під конвоєм скарб був відправлений до Ермітажу.

Скарб виявився надзвичайно багатим: близько 800 окремих предметів, переважно із золота (загальною вагою майже 25 кг) і срібла (близько 50 кг). Серед них 16 золотих і 19 срібних посудин, два золотих ритони, золоте облицювання дерев'яного глека, патик у золотому облицюванні, майже неушкоджений залізний меч із золотим облицюванням руків'я та піхов, фрагменти інших мечів та кинджалів, золоті і срібні деталі поясів, золоті прикраси - гривна, сережка, сім браслетів та сім перснів зі вставками з коштовних каменів - аметистів, сапфірів, тигрового ока, гранатів, гірського кришталя і смарагдів; намисто із золотих візантійських монет; накладки і монети, що нашивалися на одяг, золоті квадратні облицювальні пластини дерев'яної похоронної споруди.

А кому ж належав Перещепинський скарб? Відповідь на це запитання була особливо важлива. Тривалий час навколо знахідки не згасали суперечки.

Час схову скарбу завдяки знайденим у ньому монетам можна було визначити доволі точно: VII століття нашої ери. Більшість дослідників сходилися на думці, що скарб належав якомусь вождю степових кочівників. У цей час на півдні Східної Європи існувало два державних об’єднання, вожді яких могли мати подібні багатства: Велика Болгарія і Хозарський каганат. Відповідно, висловлювались дві версії про походження скарбу — хозарська і болгарська.
У радянській науці тривалий час домінуючою була хозарська версія, яка спиралася в основному на теоретичні здогадки і міркування, хоча скарб був у розпорядженні радянських вчених — зберігався і до цього часу зберігається у Петербурзі, у Державному Ермітажі —і можливості для його ретельного вивчення були. Проте серйозне вивчення скарбу розпочалось лише у 1980-х роках, і зайнявся ним німецький професор Йоахим Вернер. Пізніше до нього приєднались австрійський вчений Вернер Зайбт і болгарські історики та археологи. Дослідники вивчили предмети Перещепинського скарбу, прочитали надписи давньогрецькою мовою на перснях-печатках. І вже у своїй монографії, яка вийшла 1984 року, Й. Вернер зміг авторитетно сказати: Перещепинський скарб являє собою комплекс поховальних речей, пов’язаних із похованням хана Кубрата, правителя Великої Болгарії, який загинув у 660 році...

Історія віднайдення Перещепинського скарбу дивовижна. Адже ніяких зусиль чи мудрих розрахунків не було зроблено задля його пошуку. Лише випадковість допомогла виявити багатство Полтавщини, ба навіть України. Хотілося аби національні скарби поверталися, а не були у музеях за кордоном. Залишаються сподівання, що наша земля відкриє нам ще не один скарб, можливо навіть більший за Перещепинський.

Поділіться з друзями:   

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Останні коментарі в блогах

Офіційні блоги

Державна податкова інспекція у м.Полтава

офіційний блог

Полтавське обласне управління лісового та мисливського господарства

офіційний блог

Управління Держпраці у Полтавській області

офіційний блог

Персональні блоги

Василь Фазан

протоієрей храму Вознесіння Господнього м. Полтава УПЦ