АрхівДрук

Лютенське шкільне лісництво на захисті пернатих друзів

Хоча останні зимові дні добігають кінця, проте птахам у цей період надзвичайно складно знайти харчі. Тому на допомогу їм прийшли лісівники зі школярами, змайструвавши для них годівнички.

Вихованці Лютенського шкільного лісництва ДП «Гадяцький лісгосп» активні учасники всіх лісівничо-виховних заходів. І нині вони не залишаються осторонь від давніх традицій. Школярі з трепетом та шаною відносяться до пернатих лісових мешканців, а тому активно допомагають лісівникам у їхній нелегкій роботі. Зараз діти готуються до зустрічі птахів, виготовляють у шкільній майстерні шпаківні та синичники, матеріал для яких надало лісництво. В процесі роботи юні лісівники розповідають відомі їм цікаві природничі та історичні факти.

Наприклад, ті дані, що шпаківня — дерев'яний пташиний будиночок з дощок – уперше з'явилася на Русі. У старовину шпаківні часто робили витворами мистецтва. На частині колоди з порожниною в центрі вирізали постаті людей, розфарбовували їх. З дощок споруджували будиночок з двосхилим дахом, «балконом», прикрашеним різьбленням. Птахам це було непотрібно, зате людям приємно. Цікаві старовинні шпаківні зберігаються в колекціях деяких історичних музеїв.

Уже сама трудомісткість виготовлення свідчила про те, з якою любов'ю люди ставилися до цієї справи і мешканців будиночків. За висновками вчених, уперше думка про охорону птахів виникла у сільських жителів і саме з етичних та естетичних міркувань Пізніше цей славний звичай не тільки не був забутий, а й поширився у містах.

Крім того, у процесі виготовлення домівок для пернатих друзів, лісівники розповідають школярам про значення птахів у природі. Зокрема, комахоїдні приносять велику користь, знищуючи значну кількість шкідливих комах. Вони дуже ненажерливі, особливо в період вигодовування свого потомства. Наприклад, синиця з’їдає за день комах більше за власну вагу, а протягом літа знищує їх не менше 100 тисяч. Пара синиць, оселившись у саду, може захистити від пошкодження найбільш небезпечними шкідниками 40 плодових дерев середнього віку.
Дуже корисні дятли, ластівки, повзики, пищухи, плиски, горихвістки, горобці та багато інших дрібних комахоїдних птахів. Так, родина шпаків знищує за літо до 8 тисяч травневих хрущів та їх личинок або 20-25 тисяч інших комах. Горобці годують своїх пташенят комахами, гусеницями, яких вони виловлюють у великій кількості. Ластівка знищує за літо до одного мільйона мошок, комарів, попелиць та інших комах.

Діти із захопленням долучаються до виготовлення «будиночків». Зробивши кілька годівничок, школярі вже вивчили технологію їх виготовлення. Тому нам з великим хистом розповіли, що «дерев’яні гнізда» виготовляють із сухих соснових дощок або дощок м’яких порід завтовшки не менше 2-2,5 см. До задньої стінки пташиного будиночка прибивають планку, причому гвіздки повинні виступати на її зовнішній бік, де їх загинають.
За допомогою планки будиночки кріплять до дерева чи жердини. Не слід тесати внутрішні стінки, особливо передню. Щоб птахам зручніше було виходити з гнізда, на внутрішньому боці передньої стінки слід зробити невеличкі зарубки. У верхній частині передньої стінки вирізують льоток.
Нові шпаківні фарбують у сірий або коричневий колір чи обмазують глиною, тому що птахи не завжди охоче поселяються у штучних гніздах, виготовлених із світлих нових дощок. Покрівлю слід робити односхилою, краще замінною, щоб мати змогу її почистити. Кінці її повинні виходити над бічними стінками на 1 см, а над льотком - не менш як на 4 см. Дно краще робити вставним. Оптимальна висота для розміщення шпаківень – 5-6 метрів над землею.

ДП «Гадяцький лісгосп» і вихованці Лютенського шкільного лісництва закликають усіх небайдужих до природи приєднатися до такого позитивного дійства. Розвішуючи шпаківні в своїх садках, ви забезпечите захист дерев від шкідників. Не залишайтесь осторонь і не будьте байдужими!

ДП «Гадяцький лісгосп»,
прес-служба Полтавського ОУЛМГ

Поділіться з друзями:   

Офіційний блог